Karta Wielu Możliwości

1 października 2013, 09:19

Śląska Karta Usług Publicznych - czyli wspólny projekt KZK GOP oraz 21 miast aglomeracji śląskiej, w tym Jaworzna, to wyjątkowa propozycja oferująca szereg możliwości. Będzie ona pełniła funkcję biletu komunikacji miejskiej, karty bibliotecznej, nośnika podpisu elektronicznego, a także e-portmonetki pozwalającej wygodnie płacić za parkowanie, wstęp na pływalnię, do teatru czy muzeum oraz za inne usługi gminne.

Już od dawna w Jaworznie jak i w wielu polskich miastach funkcjonują elektroniczne bilety w transporcie zbiorowym. Do takiej konwencji jesteśmy przyzwyczajeni, jednakże Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP), którą wedle wstępnych szacunków posługiwać się będzie 700 tys. osób, może proponować znacznie szerszą ofertę - co zresztą wynika z hasła promującego projekt: "Jedna karta - wiele możliwości”. Lista funkcji dostępnych na platformie ŚKUP jest bardzo szeroka, a jej otwarty charakter umożliwi w przyszłości dodawanie kolejnych. Do najważniejszych zastosowań karty należeć będą:

• bilet elektroniczny - na e-karcie możliwe będzie zakodowanie biletu okresowego wraz z informacją na temat uprawnień właściciela karty do ulg;
  • e-portmonetka - system ŚKUP przystosowany będzie do obsługi tzw. mikropłatności, czyli należności poniżej 50 zł;
  • identyfikator użytkownika - spersonalizowana karta ŚKUP zawierająca dane osobowe oraz zdjęcie użytkownika będzie mogła służyć do potwierdzania jego tożsamości;
  • podpis elektroniczny - taki podpis traktowany jest na równi z podpisem odręcznym w 116 urzędach na obszarze województwa śląskiego uczestniczących w budowaniu Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej.

Śląska Karta Usług Publicznych będzie kartą zbliżeniową i aby jej użyć wystarczy przyłożyć ją na 1-2 sekundy do czytnika. Zasilanie karty nowymi środkami możliwe będzie na kilka różnych sposobów. Czynności tej dokonać będzie można przez internet, w samoobsługowych automatach, Punktach Obsługi Klienta oraz Pasażera, a także w innych punktach wyposażonych w moduł doładowujący. Liczba takich punktów w całej aglomeracji przekroczy 1,3 tys. Już wiadomo, że na terenie Jaworzna powstaną dwa punkty Obsługi Klienta, w których karta ŚKUP będzie powszechnie dostępna oraz dwa punkty samoobsługowe, w których będzie można swoją kartę doładować. Kartę ŚKUP w każdej chwili będzie można zwrócić do Punktu Obsługi Klienta, odzyskując w ten sposób wpłaconą kaucję oraz zgromadzone na niej środki.

Trudno sprecyzować, kiedy będziemy mogli skorzystać z usług proponowanych przez platformę ŚKUP, gdyż prace nad projektem jeszcze trwają.

Więcej na: www.kartaskup.pl/

Poniżej prezentacja poświęcona projektowi Śląskiej Karty Usług Publicznych: