Rekordowe oszczędności

12 grudnia 2013, 15:48

Korzystając z doświadczeń lat ubiegłych, także w tym roku Miasto podjęło starania o obniżenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej. Dzięki stworzeniu dużej grupy zakupowej wraz z 25 innymi śląskimi i zagłębiowskimi samorządami oraz udziałowi we wspólnym przetargu na zakup energii, przyszłoroczne oszczędności osiągną w Jaworznie rekordowy jak dotąd poziom 900 tys. zł.

Do grupowego zakupu energii przystąpiło 12 miast Metropolii Silesia oraz 14 samorządów spoza GZM - Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański. Sumaryczne oszczędności dla wszystkich samorządów biorących udział we wspólnym przetargu, który wygrała spółka Tauron Sprzedaż GZE SA, wyniosły ponad 13 mln zł i były niższe średnio o 19 % w stosunku do roku ubiegłego. Najwięcej pieniędzy pozostanie w kasie Katowic - prawie 3 mln zł oraz Zabrza i Jaworzna - 900 tys zł.

- Już w roku ubiegłym, uczestnicząc we wspólnym przetargu organizowanym przez Górnośląski Związek Metropolitarny, udało nam się zaoszczędzić ćwierć miliona złotych. W tym roku kwota ta jest niemal czterokrotnie większa - tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Dzięki temu aż 900 tys zł będziemy mogli przeznaczyć na inne cele. Mamy też gwarancję, że w przyszłym roku nie zaskoczą nas żadne podwyżki cen energii.

Na "grupę zakupową" z terenu naszego miasta składa się w sumie 480 punktów odbioru energii elektrycznej, które zużywają w skali rocznej 19 GWh prądu. Wśród nich znajdują się jednostki organizacyjne Gminy, spółki komunalne - MPWiK, ZLO, PKM oraz podmioty funkcjonujące jako SP ZOZ-y - Szpital Wielospecjalistyczny, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla Dzieci Niepełnosprawnych. Do grupy tej wchodzą także zadania związane z oświetleniem ulicznym. W sumie cały przetarg objął prawie 10 tysięcy punktów poboru energii, a łączne zapotrzebowanie na energię przekroczyło 290 GWh.

***

Inicjatorem  grupowego zakupu energii elektrycznej był Górnośląski Związek Metropolitalny. Przygotowania do ogłoszenia samego przetargu rozpoczęły się już w czerwcu i trwały kilka miesięcy. W tym czasie, w siedzibie związku odbywały się liczne spotkania, narady i konsultacje. Ostatecznie przetarg na grupowy zakup energii dla śląskich i zagłębiowskich samorządów został ogłoszony w październiku br. W imieniu wszystkich podmiotów tworzących grupę zakupową procedurę przetargową przeprowadzała gmina Świętochłowice, zaś GZM opisał przedmiot zamówienia i przejął na siebie ciężar związany z procedurami organizacyjno-prawnymi całego przedsięwzięcia.

W przetargu na grupowy zakup energii wystartowali najwięksi dostawcy na rynku. Swoje oferty złożyły:  PKP Energetyka oraz Tauron Sprzedaż GZE SA. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Tauron – 72,7 mln zł brutto.