Oszczędzaj pieniądze - podłącz się do kanalizacji

28 lutego 2014, 11:08

4-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 1500 zł podłączając się do nowo wybudowanej miejskiej kanalizacji. Kalkulacja jest prosta - odprowadzenie 1m3 ścieków według taryfy MPWiKu to 8,73 zł, natomiast ich wywóz z szamba to już koszt 15 - 20 zł. W związku z realizowanym w mieście projektem kanalizacyjnym, blisko 13 tys. mieszkańców do 2015 roku zyska możliwość dogodnego podłączenia się do sieci sanitarnej, a dzięki specjalnym dotacjom podłączenia mogą zostać zrealizowane przy niewielkich nakładach własnych.

Milion dla mieszkańców Jaworzna

Już ponad 2 lata temu Prezydent Miasta uruchomił specjalną dotację dla mieszkańców Jaworzna. Dzięki niej, każdy jaworznian, który zdecyduje się podłączyć swoje gospodarstwo domowe do sieci kanalizacyjnej uzyska dotację w wysokości 50 % wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 2 000 złotych. W tym roku Prezydent przeznaczył na dopłaty do budowy przyłączy aż milion złotych.  Wspomnianą dotację będzie można przeznaczyć m.in.: na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą, a także na odbiór inwestycji. Warto podkreślić, że starając się o dotację z Urzędu Miejskiego, wszelkie prace budowlane powinny zostać rozpoczęte dopiero po podpisaniu stosownej umowy.

Ochrona środowiska

Pierwszą dzielnicą, która została w ramach projektu podłączona do kanalizacji były Pieczyska. Wkrótce mieszkańcy dwóch kolejnych dzielnic Jaworzna - Góry Piasku i Długoszyna będą mogli podłączyć się do sieci sanitarnej. Zainteresowanie korzystaniem z kanalizacji jest duże. W Pieczyskach współczynnik podłączonych gospodarstw wyniósł blisko 80%. Już teraz w rozmowie z osobami, które wykonały przyłącze można usłyszeć, że dzięki kanalizacji wiele można zyskać: stały odbiór ścieków bez obawy, że szambo się przeleje, brak konieczności wzywania firmy asenizacyjnej, likwidacja niekontrolowanych wycieków fekalii do gleby oraz likwidacja uciążliwych i nieprzyjemnych zapachów w dzielnicy. Te wszystkie korzyści przekładają się na komfort życia mieszkańców oraz wzrost ekologicznych i gospodarczych walorów miasta.

Spotkajmy się

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wezmą udział w XVII Jaworznickich Targach „Twój Dom, Twoje Otoczenie”. Wówczas wszyscy chętni mieszkańcy będą mogli zapoznać się, podobnie jak ma to miejsce podczas spotkań w dzielnicach, z mapami i technicznymi sposobami wykonania i budowy przyłącza. Pracownicy MPWiKu udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania oraz wskażą miejsca podłączenia się do sieci. Targi odbędą się w terminie 22 – 23 marca 2014 roku na terenie Hali Widowiskowo- Sportowej MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80.

Wszelkie informacje związane z projektem kanalizacyjnym można także uzyskać w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ul. św. Wojciecha 34 w dziale JRP oraz pod numerem telefonu: (32) 318 60 74, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.