Po podpisanym w ubiegłym roku porozumieniu dotyczącym starania się o budowę Drogowej Trasy Średnicowej, prezydenci Jaworzna, Mysłowic i Sosnowca podjęli kolejną wspólną inicjatywę. W poniedziałek - 7 kwietnia - Paweł Silbert, Edward Lasok i Kazimierz Górski podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu z zakresu zagospodarowania terenów poprzemysłowych.
Przy rozdziale nowych środków unijnych, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, preferowane będą projekty ponadlokalne, rozwiązujące problemy wykraczające poza pojedynczy samorząd. To tylko potwierdza, że dobra współpraca pomiędzy miastami jest zawsze bardzo potrzebna. Teraz będzie ona jednak dodatkowo procentowała.
- Podpisanie tej umowy, to efekt wcześniejszej dobrej współpracy między naszymi miastami. Dotychczasowe doświadczenie przy staraniu się o środki unijne na podobne przedsięwzięcia - jak np. na projekt Gospodarcza Brama Śląska, pokazały, że występując wspólnie ma się większe szanse na otrzymanie dotacji - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Jaworzno, Sosnowiec i Mysłowice mają na swoim obszarze wiele terenów poprzemysłowych, które wymagają rekultywacji więc dodatkowe środki na pewno są nam potrzebne i przyczynią się do stworzenia w tej części województwa śląskiego i Zagłębia atrakcyjnych terenów dla przyszłych inwestorów.
Dzięki podpisanemu porozumieniu, za pozyskaną kwotę 2,2 mln zł, możliwe będzie przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej obszarów położonych we wszystkich trzech miastach. Dokumentacja ta obejmie między innymi ocenę stopnia zanieczyszczenia gruntów poprzemysłowych, ekspertyzę stanu technicznego obiektów, ekspertyzę w zakresie sposobów pozyskania prawa własności gruntów czy wykonanie dokumentacji projektowej zagospodarowania wybranych terenów poprzemysłowych. Pełna dokumentacja ma być gotowa do połowy przyszłego roku i dopiero jej skompletowanie pozwoli na ubieganie się o pieniądze na projekty rewitalizacyjne z funduszy UE na lata 2014–2020.
Wśród tych projektów miałyby się znaleźć: po stronie Mysłowic - rekultywacja prawie 70 hektarów zdegradowanych terenów po dawnej kopalni "Mysłowice", a następnie dalsza rewitalizacja obszarów w pobliżu centrum miasta, Sosnowiec zamierza z kolei zrewitalizować teren hałdy w Klimontowie, a także działki na Niwce oraz przyległe do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, w Jaworznie natomiast rekultywacją objęta byłaby hałda w pobliżu obwodnicy południowej oraz ok. 18 hektarów gruntów na terenach byłych Zakładów Chemicznych Organika-Azot.