Dzięki dotacjom powstaną kolejne przyłącza

14 kwietnia 2014, 12:11

Prawie 1000 nowych podłączeń kanalizacyjnych powstanie w Jaworznie do końca września 2014 r. MPWiK podpisał właśnie umowę z firmą Insbud, która w drodze przetargu wyłoniona został do realizacji zadania związanego z budową prywatnych przyłączy w osiedlach Długoszyn, Góra Piasku i Śródmieście.

Za dwa lata zacznie obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej, mówiąca, iż 95% aglomeracji Jaworzna będzie musiało zostać podłączone do kanalizacji. Sprawa dotyczy nie tylko naszego miasta, ale całego kraju, w miejscach gdzie prowadzone są inwestycje infrastrukturalne z zakresu rozbudowy systemu kanalizacyjnego. Dlatego, z myślą
o mieszkańcach oraz w celu uniknięcia w przyszłości ewentualnych kar finansowych, w Jaworznie uruchomiony został specjalny system dotacji. Ma on skłonić i zachęcić mieszkańców do podłączania się do nowo budowanej sieci.

Przygotowanie mechanizmu jaki obowiązuje w Jaworznie był pracochłonnym procesem. Został on poprzedzony licznymi spotkaniami i konsultacjami, a przede wszystkim akcją związaną z zawieraniem wstępnych umów z mieszkańcami. Stanowiły one niezbędną część wniosku, który został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Skompletowany wniosek pozwolił aplikować wodociągom o środki na budowę prywatnych podłączeń kanalizacyjnych. Praca opłaciła się. Cała dokumentacja pozytywnie przeszła kontrolę formalną i merytoryczną, dzięki czemu, Jaworzno otrzymało wsparcie w wysokości 16,5 mln zł.

- Kwota ta pozwali osobom, które podpisały z nami umowę, dofinansować budowę przyłączy w wysokości około 40% ich wartości – tłumaczy Małgorzata Wojas, z Jednostki Realizującej Projekt w MPWiK. - Budując przyłącza przy udziale wodociągów, mieszkańcy oprócz dotacji mogą liczyć na rozłożenie płatności na dogodne raty oraz uzyskać dziesięcioletni okres gwarancji na wykonane prace.

Na tym cały system wsparcia w Jaworznie się nie kończy. Kolejne środki na budowę przyłączy uruchomione zostały przez Urząd Miasta. Miasto oferuje dotowanie 50 % wartości przyłącza, jednak nie więcej niż 2 tys. zł. (liczone od ceny przyłącza pomniejszonej o dotację z NFOŚ).

Długoszyn, Góra Piasku i Śródmieście - rusza budowa przyłączy

W najbliższym czasie przedstawiciele firmy INSBUD Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie, odwiedzą mieszkańców osiedli Długoszyn, Góra Piasku i Śródmieście w celu ustalenia ostatecznej trasy podłączenia oraz przeprowadzenia dokładnego pomiaru przyłącza kanalizacyjnego. Na podstawie pomiaru przygotowana zostanie wycena budowy przyłącza, która obejmować będzie:

• cenę brutto za wykonanie podłączenia Państwa posesji,
  • cenę po uwzględnieniu dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • cenę końcową, pomniejszoną o dodatkową dotację, którą mogą Państwo pozyskać z Gminy.

Przedstawiciele formy dostarczą mieszkańcom wszelkie potrzebne informacje, do których dołączony zostanie także formularz oświadczenia dotyczący akceptacji ceny, bądź też odstąpienia od umowy i wykonania przyłącza we własnym zakresie. Po wypełnieniu, formularz należy zwrócić Wykonawcy, w terminie do 14 dni od daty otrzymania wyceny.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie MPWiK przy ul. św. Wojciecha 34 w dziale JRP oraz pod numerem tel. (32) 318 60 74 w.174, od poniedziałku do piątku godzinach od 7:00 do 15:00.

Informację na temat dotacji z Gminy udziela natomiast Wydział Gospodarki Komunalnej, ul. Dwornickiego 5, tel. (32) 6181 682.