Firmy mogą już korzystać z MSS

17 kwietnia 2014, 10:00

fot. Fotolia.com

Przedsiębiorcy zainteresowani dostarczaniem szerokopasmowego Internetu do domów mieszkańców, za pośrednictwem Miejskiej Sieci Szerokopasmowej, mają już taką możliwość. Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego zaprasza firmy do podpisywania umów na udostępnianie włókien światłowodowych.

Zawarcie porozumienia z Gminą pozwala firmom zainteresowanym taką współpracą na zmniejszenie własnych kosztów inwestycji mającej na celu doprowadzenie łączy do odbiorców końcowych na odcinku tzw. ostatniej mili. W praktyce często oznacza to ostatnie kilkadziesiąt metrów, gdyż punkty dostępowe rozmieszczono w wielu strategicznych punktach osiedli.

- Z łączy sieci światłowodowej wybudowanej do celów dzierżawy mogą korzystać na równych prawach wszyscy operatorzy i dostawcy usług internetowych - tłumaczy naczelnik Wydziału Informatyki Tomasz Bochenek. - W ramach projektu dostęp do szerokopasmowego Internetu umożliwiono prawie 90 jednostkom - szkołom, obiektom publicznym i innym instytucjom, teraz przedsiębiorcy mogą dostarczyć Internet także do domów mieszkańców.

Zakończenie projektu pn. "Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim - Miasto Jaworzno" pozwoliło w znaczący sposób ograniczyć w naszym mieście problem tzw. cyfrowego wykluczenia. Wcześniej firmy komercyjne nie były zainteresowane doprowadzaniem Internetu do miejsc położonych z dala od dużych osiedli mieszkaniowych, gdyż ze względu na duże koszty inwestycji nie było to dla nich opłacalne. Teraz, dzięki stworzeniu Miejskiej Sieci Szerokopasmowej, w skład której wchodzi w sumie 85 km łączy teleinformatycznych, przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów budowy całej sieci - wystarczy, że skorzystają z tej wybudowanej przez Miasto i za jej pośrednictwem dostarczą szybki Internet do domów jaworznian.

Przedsiębiorcy zainteresowani korzystaniem z miejskich łączy mogą poniżej zapoznać się z dokumentami regulującymi zasady współpracy z Miastem. Szczegółowe informacje można także uzyskać w Wydziale Informatyki Urzędu Miejskiego, pod numerem telefonu 32 6181 575 lub mailowo: informatyka@um.jaworzno.pl.

Poglądową strukturę sieci szerokopasmowego Internetu wraz z wykazem jednostek, które zostały podłączone do systemu można obejrzeć na Internetowym Planie Miasta w profilu Sieć Szerokopasmowa.