Miasto kupiło nowe autobusy

23 kwietnia 2014, 14:19

Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie sfinalizował przetarg na zakup trzech niskopodłogowych, fabrycznie nowych autobusów marki Solaris. Dzisiaj w siedzibie spółki podpisano umowę na dostawę pojazdów, które zaczną wozić pasażerów już w trzecim kwartale tego roku.

Zamówione pojazdy to autobusy przegubowe wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, automaty biletowe oraz darmowy Internet poprzez sieć Wi-Fi. Podobnie jak w innych pojazdach PKM, będzie w nich funkcjonował także System Informacji Pasażerskiej, czyli tablice wyświetlające informacje o kolejnych przystankach realizowanej linii oraz towarzyszące im zapowiedzi głosowe.

- Sukcesywna wymiana wykorzystywanego taboru na nowe pojazdy jest podyktowana chęcią zapewnienia jak największego komfortu podróży i najwyższej jakości świadczonych usług - tłumaczy Zbigniew Nosal, prezes jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. - Nasi pasażerowi przyzwyczajeni są już do wysokiego standardu, dlatego zamawiając nowe autobusy stawiamy producentom bardzo wysokie wymagania.

W podpisaniu umowy przez Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Jaworznie - reprezentowany przez prezesa Zbigniewa Nosala i wiceprezesa Zenona Torbę oraz przedstawiciela firmy SOLARIS BUS & COACH S.A. - Rafała Zajasa, uczestniczył także Prezydent Miasta Paweł Silbert. Spotkanie było więc również okazją do dyskusji na temat przyszłości jaworznickiego przewoźnika oraz rozwoju komunikacji publicznej w innych miastach Polski.

- Coraz więcej miast zainteresowanych jest autobusami z napędem elektrycznym. Obecnie realizujemy kilka oddzielnych projektów takich pojazdów, gdyż poszczególne samorządy, w zależności od specyfikacji lokalnego transportu, mają różne wymagania - mówił na spotkaniu Rafał Zajas, kierownik sprzedaży firmy SOLARIS BUS & COACH S.A. - Ostatnio w testowaniu zupełnie nowego autobusu elektrycznego pomagało nam właśnie Jaworzno. Nasza współpraca na tym polu przynosi naprawdę świetne rezultaty.

Na koniec spotkania zaproszeni goście wraz z przedstawicielami PKM mieli okazję zobaczyć funkcjonowanie nowo wyremontowanej dyspozytorni spółki.