VI Europejski Kongres Gospodarczy to kolejna edycja najważniejszej imprezy biznesowej Europy Centralnej. W dniach 7-9 maja w Katowicach zaplanowano szereg dyskusji poświęconych m.in. międzynarodowej współpracy gospodarczej, polityce energetycznej i klimatycznej Unii oraz finansom. Jednym z zaproszonych na Kongres prelegentów był prezydent Jaworzna Paweł Silbert.
Europejski Kongres Gospodarczy jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a uczestnikami Kongresu są komisarze unijni, premierzy państw europejskich i przedstawiciele polskiego rządu. W tym opiniotwórczym gronie - przyjmując formę otwartej debaty publicznej - rozmawia się o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.
Kongres jest jedynym w Polsce dorocznym wydarzeniem, w którym aktywnie uczestniczy tak szerokie i jednocześnie wyselekcjonowane grono przedstawicieli europejskiej sceny politycznej zainteresowanych problematyką rozwoju gospodarczego. Oprócz reprezentantów struktur europejskich oraz polskich władz, do dyskusji są też zapraszani przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorcy.
Tematem jednego z paneli zaplanowanych na ostatni dzień kongresu była "Gospodarka odpadami w nowych realiach". Do debaty nad tym zagadnieniem zaproszono prezydenta Jaworzna Paweł Silbert, a obok niego w dyskusji wzięli udział m.in. Janusz Ostapiuk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zbyszek Zaborowski - poseł na sejm RP, Krzysztof Choromański - ekspert Związku Miast Polskich oraz prezesi spółek zajmujących się gospodarką odpadami.
Głównym tematem dyskusji była sytuacja w gospodarce odpadami rok po wprowadzeniu w Polsce reformy oraz perspektywy rozwoju recyklingu i pozyskiwania energii z odpadów. W rozmowie poruszono zarówno aspekty dotyczące budowy spalarni, jak i wykorzystania innowacyjnych technologii w projektowaniu regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.
***
Termin organizacji tegorocznego kongresu - 7-9 maja - jest z kilku względów szczególny. Dokładnie w tym czasie mija 10 lat od największego w historii Wspólnoty rozszerzenia Unii Europejskiej, do której przystąpiło wówczas dziesięć państw - w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie. W 10. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej padają pytania o faktyczną rolę, jaką odgrywają w niej kraje naszego regionu, o ich ambicje - wewnątrzeuropejskie, ale także te dotyczące ekspansji i międzynarodowej współpracy gospodarczej.
Jak powinna wyglądać w przyszłości polityka energetyczna i klimatyczna Unii Europejskiej, by nie ograniczała, wzrostu gospodarki i konkurencyjności nowoczesnego europejskiego przemysłu? To kwestie o kapitalnym znaczeniu dla europejskiej, ale i dla polskiej gospodarki, kiedy myśli się o utrzymaniu wysokiego tempa jej wzrostu.
Nie mniej istotne są finanse UE. Inwestycje napędzane przez nową unijną pulę finansową mają być odpowiedzią na zagrożenie stagnacją. Priorytetowe cele polityczne nowej perspektywy wymagają jednak nowego podejścia od administracji, biznesu i inwestorów, także od ludzi nauki.
W programie Kongresu nie zabrakło również corocznych sesji poświęconych takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości.