Internet coraz bliżej dzielnic

10 września 2012, 09:34

Fot. Shutterstock

W ramach projektu budowy sieci szerokopasmowego Internetu, miasto wydzierżawiło już na okres 20 lat siedemnaście odcinków sieci o łącznej długości ponad 55 km. Przed nami kolejny - najważniejszy etap prac - w miejscach, w których infrastruktura teleinformatyczna jeszcze nie istnieje, do końca 2013 roku miasto wybuduje własne łącza - w sumie 30 km.

- Aktualnie ogłosiliśmy dwa ostatnie przetargi na realizację projektu, który pozwoli na doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do dzielnic zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym - wyjaśnia Tomasz Bochenek, naczelnik Wydziału Informatyki.

Pierwszy przetarg wyłoni firmę, która będzie pełnić nadzór inwestorski (otwarcie ofert - 4 września), a drugi przedsiębiorstwo, które zajmie się przygotowaniem projektu budowlanego sieci światłowodowej oraz jej budową (otwarcie ofert - 20 września). W ubiegłym roku na realizację projektu miasto otrzymało blisko osiem milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

- W Jaworznie problem wykluczenia cyfrowego dotyczy szczególnie dzielnic peryferyjnych, położonych w sporej odległości od Śródmieścia - tłumaczy zastępca prezydenta Dariusz Starzycki. - Firmy komercyjnie nie chcą tam doprowadzać internetu, bo ze względu na duże koszty inwestycji nie jest to opłacalne.

Sytuacja zmieni się po wybudowaniu nowej sieci. Kable światłowodowe będą sięgały praktycznie do każdej dzielnicy. Zadaniem prywatnych operatorów będzie doprowadzenie Internetu do mieszkańców na odcinku tzw. ostatniej mili, w praktyce to ostatnie kilkadziesiąt metrów. Realizacja projektu pozwoli również na większą aktywizację osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny objęte wykluczeniem cyfrowym, m.in. dzięki możliwościom pracy i nauki zdalnej z wykorzystaniem Internetu.

Z części łączy sieci światłowodowej (wybudowanych do celów dzierżawy) będą mogli korzystać na równych prawach wszyscy operatorzy i dostawcy usług internetowych. Sieć szerokopasmowa połączy również zdecydowaną większość instytucji miejskich, w tym szkół, przedszkoli i filii biblioteki publicznej. Z pewnością poprawi to jakość i efektywność łączności oraz zwiększy ilości usług z zakresu administracji publicznej, dostępnych drogą elektroniczną. W przyszłości, powstała infrastruktura może być także wykorzystana m.in. do rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego, komunikacji dla służb ratunkowych, czy też utworzenia zintegrowanego systemu telefonii IP.

- Pozwoli to ograniczyć koszty działania i usprawni komunikację pomiędzy poszczególnymi jednostkami - dodaje Tomasz Bochenek.