Stawka większa niż 8 mld zł

12 września 2012, 08:23

Pod takim hasłem prowadzona jest ogólnopolska społeczna akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która ma doprowadzić do zwiększenia udziału gmin w PIT oraz przywrócenia zapisu o rekompensowaniu zmian ustawowych w dochodach własnych jednostek samorządu terytorialnego. Związek Miast Polskich, koordynator akcji, podaje, że blisko 8 mld zł tracą rocznie samorządy w Polsce w skutek uchwalanych zmian w prawie. Aby obywatelski projekt trafił pod obrady Sejmu, organizatorzy akcji muszą zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

O co walczą samorządowcy? Przede wszystkim o przesunięcie części pieniędzy podatników z budżetu państwa do budżetów gmin. Samorządy coraz dotkliwiej odczuwają niższe wpływy a mają coraz więcej nowych zadań i obowiązków, na które tylko samorządy województwa śląskiego wydają ponad miliard złotych rocznie.

Zdaniem inicjatorów akcji - Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, gdyby pieniądze podatników zamiast do budżetu centralnego, w większym stopniu trafiały do ich własnych gmin, zagwarantowałoby to powrót finansowej równowagi, którą samorządy utraciły w wyniku licznych zmian ustawowych. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej kampanii www.stawka8mld.pl.

Akcja zbierania podpisów potrwa do 5 października br. Jaworznianie, którzy chcą wesprzeć akcję, mogą składać podpisy na listach dostępnych za pośrednictwem radnych Rady Miejskiej.