Jaworzno na podium

4 sierpnia 2014, 13:58

Jaworzno zostało uznane przez czasopismo samorządowe "Wspólnota" za samorząd, który w ostatnich czterech latach w największym stopniu poprawił swój potencjał gospodarczy. Nasze miasto zajęło drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu za Gdańskiem, wyprzedzając m.in. Poznań, Kraków, Katowice i Warszawę. Autorzy rankingu zbadali łącznie ponad 2,4 tys. jednostek samorządowych.

Raport podsumowujący mijającą kadencję (2010-2014) opracowało pismo samorządowe "Wspólnota" oraz firma Curulis. W rankingu wzięto pod uwagę m.in. miasta na prawach powiatu, w których potencjał gospodarczy zwiększył się najbardziej. W tej klasyfikacji Jaworzno znalazło się bardzo wysoko, bo aż na drugiej pozycji. Co ciekawe - tylko trzy miasta z pierwszej dziesiątki - wśród nich Jaworzno - nie są miastami wojewódzkimi.Oznacza to, że Jaworzno jest równie atrakcyjne dla przedsiębiorców jak np. Gdańsk,Warszawa czy Kraków.

- Przez ostatnie lata w Jaworznie robiliśmy to co większość miast - układaliśmy rury, wymienialiśmy kable, kładliśmy światłowody, zbroiliśmy parcele. Udało się - dzięki unijnemu wsparciu, rozwiązać najpoważniejsze problemy z infrastrukturą, żeby można było zrealizować pomysły na miasto jakie mamy - dać wszystkie zalety mieszkania w mieście, z zaletami mieszkania na wsi. Bez wad jednego i drugiego. Miasto zwarte, pełne przestrzeni wspólnych, pięknych krajobrazów, ze świetną komunikacją publiczną, dobrymi szkołami, świetnym transportem. Za blisko miliard złotych inwestycji w miejską infrastrukturę udało się postawić miasto na zupełnie nowe tory - komentuje wyniki rankingu prezydent Paweł Silbert.

Ze szczegółowym raportem można zapoznać się na http://www.curulis.pl/img/download/20140724_raport_v16.pdf