Powstaje projekt DTŚ Wschód

20 sierpnia 2014, 14:45

fot. © toshket - Fotolia.com

Trzynaście miesięcy temu prezydenci Jaworzna, Mysłowic i Sosnowca podpisali porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad tzw. DTŚ-Wschód. Dzisiaj plan budowy kolejnego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej jest jeszcze bliższy realizacji. Podpisana została właśnie umowa na przygotowanie dokumentacji dla tego projektu.

Na mocy podpisanej w Jaworznie umowy, studium transportowe dla wschodniej części aglomeracji śląskiej, dokumentacje środowiskowe, koncepcje techniczne dla Drogowej Trasy Średnicowej Wschód wraz z towarzyszącą jej drogą dla rowerów i korytarzem dla transportu publicznego oraz studia wykonalności przygotuje konsorcjum firm Egis i Inkom. Dokumenty w imieniu wykonawcy podpisał w środę - 20 sierpnia - Remigiusz Rolnik, dyrektor pracowni projektowej Egis Polska, z kolei w roli reprezentanta miast Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, jako lider projektu, umowę sygnował prezydent Paweł Silbert.

Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie przygotowania i realizacji inwestycji pn. "Drogowa Trasa Średnicowa Katowice - Dąbrowa Górnicza na terenie miast: Mysłowice, Sosnowiec, Jaworzno" zakładało wykonanie I etapu niezbędnych prac przygotowawczych do budowy Drogowej Trasy Średnicowej na dwóch odcinkach: od węzła Janów w Mysłowicach do węzła "3-go Maja" lub "S-1" w Sosnowcu oraz węzła Janów z węzłem Jęzor w Jaworznie. Z dokumentu podpisanego w lipcu ubiegłego roku przez prezydentów Pawła Silberta, Edwarda Lasoka i Kazimierza Górskiego wynikało również, że wkład naszego miasta będzie wynosił 25 % kosztów przygotowania projektów. Ponadto Jaworzno otrzymało funkcję inwestora dla opracowania kompletnej dokumentacji oraz pozyskania środków pomocowych.

- W ramach zaplanowanych działań, w październiku zostanie ankietowo przebadanych 12,5 tys. wylosowanych gospodarstw domowych, od Wojkowic i Dąbrowy Górniczej po Jaworzno i Katowice - wyjaśnia Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Równocześnie będą przeprowadzone pomiary ruchu drogowego oraz zaczną się prace projektowe dla odcinka łączącego Jęzor z Katowicami. Całość opracowania będzie kosztowała 2 250 900 zł i będzie gotowa w sierpniu przyszłego roku.

Zrealizowanie pełnych prac przygotowawczych umożliwi staranie się o pozwolenie na budowę oraz środki unijne na realizację inwestycji. Ich uzyskanie pozwoliłoby na przeprowadzenie przetargu i rozpoczęcie fizycznych prac w terenie już w 2016 r. i oddanie drogi do użytku dwa lata później.

- Mimo że nowa droga nie będzie fizycznie przebiegała przez Jaworzno, to na pewno przyniesie korzyści naszym mieszkańcom, gdyż zdecydowanie ułatwi i przyspieszy dojazd do innych miast aglomeracji - tłumaczy prezydent Paweł Silbert. - DTŚ w kierunku zachodnim, czyli do Gliwic jest już praktycznie ukończona, teraz czas na wschodnią część.