Ruszyła budowa bloku energetycznego

19 września 2014, 13:10

W czwartek, 18 września, zainaugurowano budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Pierwszą symboliczną na terenie inwestycji łopatę wraz z przedstawicielami inwestora i zaproszonymi gośćmi wbił prezydent Paweł Silbert.

- Od początku działania dotyczące powstania nowego bloku energetycznego ściśle związane były z pracą miasta. Od wniosków o zmianę dokumentów planistycznych umożliwiających rozpoczęcie inwestycji po opracowanie zmian studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jaworzna - mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert. - To wielka, rozwojowa inwestycja, która wpłynie znacząco nie tylko na jaworznicki rynek pracy.

Prace przy budowie bloku energetycznego potrwają do 2019 roku. Będzie to jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu na terenie Europy. W ramach kontraktu przewiduje się m.in.  budowę budynku głównego wraz z nastawnią w zakresie części budowlanej i instalacyjnej, budowę turbozespołu kondensacyjnego o mocy do 910 MW czy instalacji odsiarczania spalin.

Jednocześnie inwestorzy dają gwarancję w zakresie ochrony środowiska. Blok będzie bowiem spełniał wymagania projektu Dyrektywy o emisjach przemysłowych tzw. "New IPPC”. Głównym wykonawcą bloku jest Konsorcjum RAFAKO - MOSTOSTAL z Warszawy.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek