Miasto kupiło elektryczny autobus

30 września 2014, 14:22

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Jaworznie podpisano umowę na zakup elektrycznego autobusu marki Solaris. Oprócz przedstawicieli firmy Solaris i władz spółki, na spotkaniu obecny był także Prezydent Miasta Paweł Silbert. Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które kupiło tego typu pojazd.

Autobus wyjedzie na jaworznickie drogi w 2015 roku. będzie wyposażony w klimatyzację oraz we wszystkie obecnie wykorzystywane urządzenia: System Informacji Pasażerskiej (tablica wyświetlająca informacje o kolejnych przystankach realizowanej linii oraz towarzyszące im zapowiedzi głosowe), automat biletowy, darmowy internet poprzez sieć Wi-Fi oraz gniazda USB umożliwiające pasażerom np. ładowanie baterii telefonów komórkowych w czasie podróży.

- Bieżący zakup jest konsekwencją przeprowadzanych od 2012 r. testów autobusów z napędem elektrycznym, a jednocześnie kolejnym etapem działań zmierzających do zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów - mówi Tomasz Wilgos, rzecznik Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. - Zakup autobusu elektrycznego pozwoli także precyzyjnie określić lokalizację stacji ładowania, umożliwiających uzupełnienie energii autobusu na trasie przejazdu.

Elektryczne autobusy już dziś stanowią realną alternatywę wobec pojazdów z napędem konwencjonalnym. Ich niewątpliwymi zaletami są ograniczona do minimum ingerencja w środowisko naturalne (brak emisji spalin) oraz ekonomiczna eksploatacja. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych pojazdów elektrycznych.

ObrazekObrazek