Chińscy przedsiębiorcy z wizytą u Prezydenta

14 listopada 2014, 11:16

Grupa czterdziestu przedsiębiorców z Yiwu - partnerskiego miasta Jaworzna odwiedziła nasze miasto w miniony czwartek - 13 listopada. Swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z władzami miasta, podczas którego poruszone zostały kwestie związane z poszerzeniem współpracy gospodarczej zwłaszcza na płaszczyźnie handlowej.

Począwszy od 2010 roku  zainteresowanie  współpracą z Chinami wzrosło. Wówczas powstał pomysł rozszerzenia współpracy pomiędzy Jaworznem i Yiwu oraz wymiany doświadczeń w takich obszarach jak gospodarka, handel, kultura czy edukacja. Na początku 2013 roku strona chińska, biorąc pod uwagę dotychczasowe kontakty z Jaworznem wyraziła chęć podpisania umowy na szczeblu samorządowym. Oficjalne podpisanie porozumienia o miastach partnerskich miało miejsce 29 sierpnia 2013 roku. Wczorajsze  spotkanie natomiast jest kontynuacją tej współpracy.

Podczas rozmów z Prezydentem Pawłem Silbertem, goście głównie chcieli poznać politykę rozwoju miasta, potencjał gospodarczy i inwestycyjny a także możliwości nawiązania szerszej współpracy związanej z wymianą handlową. Uzyskane informacje posłużą do zachęcenia przedsiębiorców z Yiwu do lokowania swojej działalności w Jaworznie.

Następnie Chińscy przedsiębiorcy odwiedzili centrum handlu hurtowego SCC Chinatown w dzielnicy Jeleń, a końcowym punktem wizyty było zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek