Podwyżka głównie na inwestycje

22 maja 2015, 09:43

fot.Fotolia.com

W połowie kwietnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przedstawiło propozycję nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Na co przeznaczone zostaną 22 grosze, o które wzrosła cena ścieków - wyjaśniają przedstawiciele MPWiK.

- Nasza propozycja to wynik kalkulacji kosztów oraz wynik podejmowanych oraz koniecznych do zrealizowania i zakończenia działań inwestycyjnych - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik MPWiK. - Zaproponowaliśmy, aby w latach 2015/2016 cena wody pozostała na obecnym poziomie, natomiast cena ścieków wynosiła 8,95 zł za jeden metr sześcienny. Podobnie jak we wcześniejszych latach zaproponowaliśmy, aby opłaty stałe pozostały bez zmian.

Aby omówić nową propozycję cen, 5 maja przedstawiciele MPWiK zorganizowali spotkanie z Radnymi Rady Miasta, na którym zaprezentowano dane mówiące o tym, ile i na co zostanie przeznaczona kwota z planowanej podwyżki. Niektórzy podali opinii publicznej nieco zmanipulowane dane, natomiast faktyczne wyliczenia wyglądają następująco:

• 10,6 gr przeznaczone zostanie na podatki i opłaty
  • 8 gr na inwestycje, remonty i usługi obce
  • 2 gr na materiały i energia
  • 0,4 gr wynagrodzenia

Warto przypomnieć,iż w okresie ostatnich 4 lat zmodernizowaliśmy oraz wybudowaliśmy 150 km sieci wod-kan, za ponad 200 mln zł. Za tę kwotę wybudowano m.in. przepompownie ścieków na ul. Batorego, przepompownie Biały Brzeg, zmodernizowano 5 zbiorników wody pitnej WARPIE, sieć wodociągową i kanalizacyjną na os. Podłęże i os. Stałym, Łubowcu, ul. Kasztanowej, Lipowej, Cyprysowej oraz  wyremontowano ujęcie wody pitnej J. Dąbrowski, produkujące wodę dla 5 tysięcy mieszkańców Jaworzna. W latach 2012 - 2014 od podstaw wybudowano 100 km kanalizacji w północnych dzielnicach oraz nowe ujęcie wody pitnej Piaskownia. Teraz dzięki ujęciu Jaworzno w 90 proc. dostarcza i produkuje wodę z własnych źródeł. Po uruchomieniu ujęcia, pierwszy raz w historii miasta obniżono cenę wody o 16 groszy.