Oczyszczalnia bez brzydkich zapachów

24 lipca 2015, 10:09

Na Oczyszczalni Ścieków Jeleń Dąb zakończyła się hermetyzacja osadnika wstępnego i komory hydrolizy. Na ukończeniu jest także remont oraz montaż instalacji w reaktorze biologicznym. Przeprowadzone prace pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemny zapach wokół instalacji.

- Hermetyzacja osadnika wstępnego to złożone działania, mające na celu głównie zmniejszenie uciążliwości zapachowych, a raczej przenikania ich poza teren oczyszczalni - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik MPWiK. - Ze względu na konieczność zachowania ciągłości funkcjonowania oczyszczali, na wykonanie pełnego zakres prac trzeba było aż kilku miesięcy. Obecnie jesteśmy na finiszu, inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w lipcu.

Modernizacja osadnika wstępnego obejmowała naprawę powłok betonowych, montaż nowego zgarniacza oraz wykonanie hermetyzacji czyli uszczelnienie osadnika. Na obiekcie została zabudowana także pokrywa o średnicy 36 metrów. Wykonana jest ona z kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Dodatkowo obok osadnika został umieszczony bio – filtr, do którego szczelną instalacją są odprowadzane nieprzyjemne zapachy, emitowane przez ścieki.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest częścią II fazy unijnego projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”. Wartość tego projektu to 72,3 mln zł, z czego 36,9 mln zł pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Sama renowacja oczyszczalni kosztować będzie ponad 18 mln zł. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.