Energetyczne oszczędności

15 października 2012, 10:58

Podobnie jak w latach ubiegłych, miasto inicjuje i uczestniczy w przedsięwzięciach, których celem jest zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Takie działania wpisują się w politykę racjonalnego gospodarowania publicznymi środkami finansowymi i są ważnym elementem oszczędności w budżecie miasta.

- Dzięki udziałowi w zakończonym niedawno, wspólnym przetargu na zakup energii elektrycznej, w którym uczestniczyły gminy zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitarnym, w przyszłym roku zaoszczędzimy ćwierć miliona złotych - tłumaczy zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

Stworzenie dużej grupy zakupowej, w której energia elektryczna przeznaczona jest m.in do zasilania jednostek organizacyjnych, zakładów opieki zdrowotnej, spółek miejskich oraz oświetlenia ulicznego śląskich miast, dało szansę na uzyskanie dużych obniżek cen oraz wymusiło rywalizację dużych koncernów energetycznych. Ostatecznie zwycięzcą przetargu, w którym wzięło udział pięciu oferentów, została spółka TAURON Sprzedaż i to ona dostarczy energię do gmin Metropolii Silesia.

Aby kwota oszczędności była jeszcze większa miasto przeprowadziło także indywidualne negocjacje z firmą Tauron, podczas których ustalane były ceny dla jednostek i spółek, które nie zostały objęte przetargiem GZM.

- Również w tym przypadku koncepcja oparta była na stworzeniu "grupy zakupowej", w skład której weszły: biblioteka wraz z filiami, część oświetlenia ulicznego oraz budynki i punkty zasilania na potrzeby komunikacji miejskiej - dodaje prezydent Kaczmarek. - Dzięki takiemu rozwiązaniu w kasie gminy może pozostać kolejne 20 tys. zł.

Uzyskane w przetargu i negocjacjach ceny energii elektrycznej są w obu przypadkach stałe dla całego 2013 r. dlatego nawet w przypadku wzrostu cen rynkowych nie będzie to miało wpływu na koszty ponoszone przez miasto i dzięki temu skala oszczędności jeszcze wzrośnie.