Startują ważne inwestycje drogowe

4 listopada 2015, 10:32

Jeszcze przed końcem roku, miasto przystąpi do realizacji dwóch ważnych inwestycji drogowych. Największym wyzwaniem będzie rozpoczęcie robót dotyczących korekty skrzyżowania ul. Armii Krajowej i Katowickiej na Osiedlu Stałym. Dużych zmian należy się spodziewać także na ul. Chełmońskiego, gdzie w niedalekiej przyszłości powstaną dwa ronda i ok. 200 miejsc parkingowych w okolicy szpitala.

Przebudowa ul. Chełmońskiego ma związek m.in. z kontynuacją prac nad Obwodnicą Północną miasta. Rozpoczynająca się obecnie inwestycja podzielona została na kilka zadań, które przewidują m.in. budowę zupełnie nowego, 450-metrowego ul. Kołłątaja, pomiędzy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej a ul. Chełmońskiego; modernizacje ul. Chełmońskiego pomiędzy ul. Kołłątaja a Drabika wraz z budową dwóch rond na skrzyżowaniach z tymi ulicami oraz budowę ok. 200 miejsc parkingowych w rejonie szpitala miejskiego. W ramach projektu przewidziana jest także m.in. budowa odwodnienia, oświetlenia ulicznego oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Niebawem rozpocznie się także modernizacja "problematycznego" skrzyżowania na Osiedlu Stałym. Projekt przewiduje m.in. poszerzenie ul. Katowickiej o dodatkowy pas ruchu, co - po zmianie sygnalizacji na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego - umożliwi skręt w lewo, w kierunku centrum miasta, z dwóch pasów ruchu. Modernizacja ta wymaga zaślepienia w tym miejscu wlotu w kierunku Carrefoura i wykorzystanie w tym celu tzw. drogi serwisowej, która po poszerzeniu i przebudowie będzie obsługiwała ruch do centrum handlowego w obu kierunkach. Inwestycja przewiduje także prace związane z przebudowami chodników, ciągu pieszo-rowerowego oraz wprowadzeniem nowej organizacji ruchu.

- Planowana inwestycja na Osiedlu Stałym oraz modernizacja ul. Chełmońskiego będą się wiązały ze zmianami organizacji ruchu na remontowanych odcinkach i czasowymi utrudnieniami dla kierowców. O wszelkich niedogodnościach postaramy się mieszkańców poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem - zapewnia naczelnik Wydziału Inwestycji Grzegorz Cyran.

Oprócz rozpoczęcia nowych inwestycji, w listopadzie będą także kontynuowane trwające już projekty. Na ulicy Wiejskiej, po zakończeniu dużego zakresu prac ziemnych, wykonawca robót przystąpi do układania mas asfaltowych. Nową nawierzchnię zyskają również alejki na jaworznickich plantach, w rejonie Galeny. Po wyprofilowaniu podbudowy z kamienia na uliczkach pojawi się asfalt. Niebawem zmodernizowanymi ścieżkami spacerujący, rolkarze oraz rowerzyści będą mogli dojść i dojechać m.in. do "placu wodnego". Zarys architektoniczny tego obiektu właśnie powstał, a jego autorem jest architekt Robert Skitek, twórca wizji znanego parku wodnego dzielnicy Paprocany w Tychach. Według przygotowanej koncepcji na Plantach znajdą się m.in. urządzenia wodne zabawowe dla dzieci strefa dla rodziców z szatniami toaletami i drobną działalnością usługową np sprzedaży lodów, soków czy akcesoriów do zabawy w wodzie.

ObrazekObrazek