Nowe oświetlenie na Podłężu

10 listopada 2015, 09:04

Ruszyły zapowiadane już od kilku miesięcy prace związane z montażem doświetlenia ośmiu przejść dla pieszych przy al. Piłsudskiego na Podłężu. Już teraz wzdłuż głównej ulicy osiedla można zobaczyć pierwsze elementy zamontowane w ramach tego zadania.

- Ideą budowy dodatkowej instalacji oświetleniowej jest zapewnienie większego komfortu oraz bezpieczeństwa zarówno dla pieszych jak i kierowców na przejściach - tłumaczy Emilia Tura, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. - Obecnie istniejące oświetlenie służy wyłącznie do wyróżnienia pasa drogowego i nie zapewnia dostatecznego doświetlenia obszaru całego przejścia, a szczególnie wyspy rozdzielającej. W obszarze ośmiu przejść zostaną zabudowane na dodatkowych słupach oprawy oświetleniowe, które będą pracowały od zmierzchu do świtu, zapewniając równomierne i jasne oświetlenie strefy przejść.

Ponadto na 3 z nich - w rejonie Biedronki, Poczty i przystanku komunikacji miejskiej system zostanie rozbudowany o dodatkowe funkcje. Dzięki zastosowaniu specjalnych "czujek” system będzie wzbudzany przez pieszego, który to znajdując się w strefie przejścia "włączy” migające znaki ostrzegawcze D6 ("kroczący ludzik”) i tabliczkę - T27 ("agatka” wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci). Aktywne będą również tak zwane "kocie oczka”, czyli sygnalizatory "obecności” pieszego w rejonie przejścia, zabudowane w nawierzchni jezdni. Doświetlenie tych trzech przejść będzie funkcjonowało nawet w przypadku braku zasilania lub awarii.

ObrazekObrazekObrazekObrazek