Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Symbol wykuwany w brązie

8 listopada 2012, 11:54

Budowa nowego ronda to nie jedyny projekt realizowany w ramach modernizacji układu drogowego w rejonie ul. Matejki i Trasy Śródmiejskiej. Oprócz robót drogowych w Jaworznie, trwają także prace odlewnicze w Niepołomicach, gdzie powstaje drwal - symbol miasta, który po zakończeniu remontu stanie na jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście.

Rzeźba drwala stanie wkrótce na rondzie przy skrzyżowaniu trasy śródmiejskiej z ulicą Matejki. Wykonany z brązu, ponad trzymetrowy pomnik, ma nawiązywać do herbu Jaworzna i odzwierciedlać jego charakter.

Tomasz Tosza, Wydział Inwestycji Miejskich: „To jest najważniejsze skrzyżowanie w mieście; to jest skrzyżowanie na którym będziemy wjeżdżać do Jaworzna; za tą myślą pojawiła się idea, że trzeba to skrzyżowanie w jakiś szczególny sposób zaznaczyć, zagospodarować tarcze ronda tak, żeby była na tyle charakterystyczna, żeby była punktem odniesienia”.

Pomysł, by na rondzie pojawił się drwal z miejskiego herbu wystarczyło już tylko przekuć w projekt. Tu, w pracowni odlewniczej w Niepołomicach nabiera on realnych kształtów, a cały proces technologiczny od rusztowania, poprzez glinę, odlewy w gipsie i modele w brązie wymaga nie tylko wieloetapowej, żmudnej pracy, ale i wyjątkowej precyzji.

Piotr Piszczkiewicz, odlewnik: „Również tutaj grubość widzimy; to jest w granicach 3,4 mm cienkie ścianki, a cienka ścianka to jest po prostu lepsza jakość, bo zacząłem mówić, że to nie chodzi o oszczędności ale jest to trudność dla odlewnika, a jednocześnie podnosi się jakość, bo materiał się nie przegrzewa, nie przepala”.

Ostatnie szlify i prace kosmetyczne, mają nadać rzeźbie krakowski charakter. Autor projektu, profesor Andrzej Zwolak, dużą wagę przywiązywał do detali, wzorując się na tradycyjnym, regionalnym stroju.

Andrzej Zwolak, projektant rzeźby: „Cały strój, łącznie z butami, bo to jest bardzo istotne, spodnie, cała katana, czapka itd. Które mi w znacznym stopniu pomogły przy tej realizacji, także oczywiście tak jak powiedziałem można pewne rzeczy interpretować, ale jednak musimy się trzymać pewnych kanonów które jednak istnieją”.

Rzeźba drwala zmierzającego w stronę jaworznickiego rynku jest w jego odczuciu nie tylko nawiązaniem do jaworznickiej legendy; to wciąż aktualny przekaz skierowany do każdego z nas.

Andrzej Zwolak, projektant rzeźby: „Ta przestrzeń w której ona zaistnieje no jest dość nietypowa dla rzeźby i będzie takim punktem bardzo znaczącym dla kierowców i również dla mieszkańców, żeby się mogli odnieść w jakim kierunku i dokąd zmierzają, tak jak ten drwal idący do rynku”.