Finalna faza projektu "internetowego"

12 listopada 2012, 10:14

Fot. Shutterstock

W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty bardzo ważny przetarg, który pozwala na rozpoczęcie fizycznych prac w terenie i finalizację projektu zakładającego doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do wszystkich dzielnic Jaworzna. Zgodnie z przygotowana umową, wykonawca zaprojektuje i wybuduje niezbędną infrastrukturę do listopada 2013 r.

Do przetargu na przygotowanie projektu sieci światłowodowej oraz jej budowę, stanęło siedem firm, a najkorzystniejszą ofertę zaproponowała spółka AKRONET z Wrocławia. Za kwotę 7,1 mln zł firma stworzy w sumie ok. 30 km łączy. Wcześniej w ramach projektu miasto wydzierżawiło na okres 20 lat dodatkowych siedemnaście odcinków sieci o łącznej długości ponad 55 km.

- Realizacja projektu pozwoli na doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do dzielnic zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym. W Jaworznie problem ten dotyczy szczególnie osiedli peryferyjnych, położonych w sporej odległości od Śródmieścia - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Firmy komercyjnie nie chcą tam doprowadzać internetu, bo ze względu na duże koszty inwestycji nie jest to opłacalne.

Sytuacja zmieni się po wybudowaniu nowej sieci. Kable światłowodowe będą sięgały praktycznie do każdej dzielnicy. Zadaniem prywatnych operatorów będzie doprowadzenie Internetu do mieszkańców na odcinku tzw. ostatniej mili, w praktyce to ostatnie kilkadziesiąt metrów. Realizacja projektu pozwoli również na większą aktywizację osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny objęte wykluczeniem cyfrowym, m.in. dzięki możliwościom pracy i nauki zdalnej z wykorzystaniem Internetu.