Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Elektrobus autobusem roku 2017

22 września 2016, 15:15

Elektryczny autobus Solaris Urbino, bliźniaczy do tego, który od siedemnastu miesięcy jeździ po ulicach Jaworzna, został wybrany najlepszym autobusem miejskim roku 2017. Uroczyste wręczenie statuetki "Bus of the Year" odbyło się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. To pierwsza w historii  nagroda dla pojazdu bateryjnego.

Nowy Solaris Urbino 12 electric podlegał ocenie członków jury z aż 20 państw. Podczas kilkudniowych testów rygorystycznej ocenie członków jury podlegały zarówno cechy mierzalne, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, ale także subiektywne odczucia jurorów z jazdy, którzy wcielali się zarówno w role kierowców, jak i pasażerów. Zadanie oceniających nie było łatwe, tym bardziej, że po raz pierwszy musieli oni recenzować tak dużą liczbę pojazdów bateryjnych.

- Nagrodzony autobus jest po kątem parametrów technicznych taki sam jak nasz jaworznicki, który jeździ po ulicach miasta. To dowód, że wybraliśmy i udostępniliśmy naszym pasażerom najlepszy - zarówno po kątem technologicznym jak i komfortu - pojazd. Ta nagroda cieszy nas szczególnie ze względu na fakt, że we flocie PKM Jaworzno niebawem pojawią się kolejne właśnie takie pojazdy, a to jeszcze nie koniec naszych inwestycji w elektromobilność - powiedział Zbigniew Nosal, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Jaworzno.

- To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej. Już w 2006 roku założyciel i właściciel firmy Solaris, Krzysztof Olszewski, powiedział "Diesel umarł, niech żyje elektryczność". Dzisiaj udowadniamy, że te wówczas wizjonerskie słowa stały się rzeczywistością. Od kilkunastu lat nasza firma jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym - skomentował otrzymanie nagrody dr Andreas Strecker, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

Pierwszy autobus elektryczny w Jaworznie zaczął kursować w regularnej komunikacji publicznej wiosną 2015 roku. Od tej pory dwunastometrowy Urbino Electric, wyposażony zarówno w pantograf, jak i złącze typu plug-in, pokonał już ponad 100 000 km. Doświadczenia z eksploatacji pierwszego autobusu elektrycznego w Jaworznie są tak zadowalające, że w tym roku władze PKM ogłosiły dwa przetargi na kolejne tego typu pojazdy. W pierwszym rozstrzygniętym, na zakup 16 pojazdów, najlepszą ofertę przedstawiła firma Solaris. Tym samym na ulice Jaworzna w 2017 roku wyjedzie dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji oraz trzy dwunastometrowe pojazdy, a także cztery autobusy klasy midi. Wszystkie elektrobusy będą wyposażone w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie można doładowywać na trasie przejazdu autobusu, jak również w złącze plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni.

Tegoroczny konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris oraz Mercedes. Czterech pierwszych producentów stanęło w szranki prezentując autobusy elektryczne, Mercedes wystawił natomiast pojazd napędzany gazem ziemnym (CNG). Uroczyste wręczenie statuetki "Bus of the Year" odbyło się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.
Bus of The Year  to organizowany nieprzerwanie od 1989 roku konkurs na najlepszy autobus miejski. Pojazd, który wygrywa, otrzymuje tytuł najlepszego autobus na kolejny rok, w przypadku bieżącej edycji - na rok 2017. Organizatorem przedsięwzięcia jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych, w tym autobusów. Konkurs organizowany jest co dwa lata. Gospodarzem każdej z edycji jest inny członek jury. Tegoroczna edycja Bus Euro Test odbyła się w Brukseli.

Obrazek