Ruszają prace w rynku

26 listopada 2012, 09:15

Nowoczesny salon miejski, wypełniony miejskimi meblami i ozdobiony małą architekturą. Tu, w samym sercu miasta powstanie wkrótce unikalna przestrzeń, będąca miejscem spotkań i wizytówką Jaworzna. Prace związane z realizacją projektu „Rynek Od.Nowa” wkraczają właśnie w decydującą fazę.

Przebudowa ulicy Zielonej jest jednym z elementów projektu, którego zakres obejmuje nie tylko przebudowę i dostosowanie sąsiadujących z rynkiem ulic i wyprowadzenie z placu ruchu samochodowego, ale przede wszystkim modernizację rynku i adaptację jego otoczenia. Zakres prac jest szeroki. Wymiana płyty rynku jest efektem wielu lat intensywnych przygotowań.

Tomasz Tosza, Wydział Inwestycji Miejskich: ”Musieliśmy wydać ponad 100 mln złotych na przebudowywanie układu drogowego, musieliśmy zbudować trasę śródmiejską, obwodnicę południową, po to, żeby móc przebudować płytę rynku. W przypadku projektów innych miast zazwyczaj to ogranicza się do wydania kilku, kilkunastu milionów na sama płytę rynku, natomiast w naszym wypadku to była zdecydowanie większa inwestycja”.

Inwestycja ma być realizacją ambicji kilku pokoleń mieszkańców. W tym miejscu jeszcze do niedawna biegła droga krajowa, którą odbywał się regularny ruch. To wkrótce ma się diametralnie zmienić.

Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Jaworzna: ”Rynek jako główny plac w naszym mieście, jestem przekonany nie powinien służyć do ruchu kołowego samochodów tak naprawdę, to nie powinno być miejsce do parkowania samochodów, to powinno być miejsce spotkań mieszkańców. Zależy nam na tym, aby efekt końcowy, czyli podniesienie poziomu estetyki tego miejsca, dorównywało do tego co już za nami, czyli do kształtu, do bryły centrali MBP no i siedziby Muzeum Miasta Jaworzno”.

W centrum miasta powstanie zatem nowoczesna przestrzeń; obok zieleni, na rynku pojawią się skoczki wodne, fontanna, zegar słoneczny i wieża mediów, pod którą będzie można organizować m.in. imprezy plenerowe i jarmarki świąteczne. To ukłon w stronę młodego pokolenia, ale proponowane zmiany przypadły do gustu również starszym mieszkańcom. Wielu z nich w pamięci wciąż ma stary rynek, który spełniał kiedyś zupełnie inną rolę.

Joanna, mieszkanka Jaworzna: ”Odprowadzałam dzieci do przedszkola, żłobka i później biegiem do pracy i stały autobusy na rynku, bo był kiedyś tutaj, ten rynek to był przystanek i tam były sklepy tam, inaczej”.

Atutem nowego rynku, obok walorów wizualnych, ma być jego uniwersalność. Miejska przestrzeń ma służyć mieszkańcom.

Daria, mieszkanka Jaworzna: ”Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, będą mogły matki z dzieckiem, tak jak ja, w tym wypadku wyjść, usiąść sobie, odpocząć, a dzieci się będą mogły bezpiecznie bawić”.

Zdzisław, mieszkaniec Jaworzna: ”Ten rynek jest tak stary już tutaj, że ja już mam też swoje lata i widzę, że oprócz tego tu budynku, to tu się niewiele zmienia, także bardzo dobrze, żeby coś było nowego, a zwłaszcza rynek; no jak się jedzie do innego miasta, to jakoś tak wtedy te budynki są ładne, nie, niechby u nas też było coś ciekawego”.

Koszt przebudowy nowego rynku zamknie się w kwocie 17 mln zł, z czego 13 mln zł  pochodzi z pieniędzy unijnych. Po zakończeniu przebudowy ulicy Zielonej, prace budowlane przeniosą się na ulice Pocztową i Mickiewicza. Nowoczesne serce miasta zacznie bić na nowo już w drugiej połowie przyszłego roku.