Sprzedaż lokali użytkowych

30 listopada 2012, 14:13

Gmina zdecydowała się na sprzedaż części posiadanych lokali użytkowych. Jeszcze w tym roku do przetargu przeznaczonych zostało w sumie dziesięć nieruchomości na Osiedlu Stałym i w centrum Jaworzna.

W grudniu i styczniu zostaną przeprowadzone licytacje na osiem lokali użytkowych, mieszczących się na Osiedlu Stałym - przy al. Tysiąclecia, ul. Kolbego i ul. Grottgera oraz 2 lokale przy ul. Matejki w Śródmieściu. W przetargach mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby, które spełnią wymogi określone w dokumentacji postępowania. Szczegóły przygotowanych przetargów wraz ze specyfikacją poszczególnych lokali i cenami wywoławczymi, ustalonymi przez biegłego rzeczoznawcę, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznych, w zakładce Komunikaty i Obwieszczenia - Nieruchomości.

Działania Gminy są zgodne z intencją Jaworznickiej Izby Gospodarczej, która w wyrażonej przez siebie opinii odniosła się także do tematu sprzedaży lokali użytkowych. Czytamy w niej:
"W opinii zarządu Jaworznickiej Izby Gospodarczej racjonalnym działaniem Gminy byłoby podjęcie decyzji w sprawie rozważenia możliwości sprzedaży lokali użytkowych będących własnością Gminy. Spowodowałoby to zasilenie budżetu Gminy o środki pochodzące ze sprzedaży, zwolnienie Gminy z obowiązków jakie ciążą na właścicielu w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego a także zlikwidowanie kosztów związanych z administracją i bieżącą obsługą zawartych umów. Potencjalni właściciele indywidualni, z upływem czasu wypracowaliby nową wartość inwestując we własne lokale i rozwijając swoją działalność. Stworzy to sprzyjające warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, która dla każdej gminy jest dużą wartością oraz odmieni niektóre rejony miasta, nie będące w chwili obecnej ikonami jaworznickiego rozwoju".

Należy zaznaczyć, że sprzedaż wskazanych nieruchomości nie była związana z wypowiedzeniem umów obecnym najemcom, ponieważ zmiana właściciela danego lokalu wcale nie musi oznaczać zakończenia obecnie prowadzonej w nim działalności. W przypadku kupna lokalu przez nowego właściciela, niebędącego obecnym najemcom, powstanie natomiast konieczność stosownego porozumienia się pomiędzy oboma podmiotami.