Rondo na Matejki gotowe

30 listopada 2012, 14:43

Zgodnie z pierwotnym planem inwestycji, dzisiaj firma Drogopol zakończy prace związane z budową ronda i kładki w rejonie skrzyżowania ulicy Matejki z Trasą Śródmiejską. W związku z koniecznością uzyskania odbiorów technicznych od organów wojewódzkich, droga nie może być jeszcze oddana do użytku kierowców, jednak po przebudowanej trasie będą już od poniedziałku kursowały autobusy PKM.

- Nowo powstałe rondo stanowi główny wjazd do centrum miasta, dlatego w celu jak najbardziej sprawnej organizacji ruchu zostało ono zaprojektowane i wybudowane ze wszystkimi możliwymi by-passami, a każda relacja skrętna w prawo jest zaopatrzona w osobny pas - tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Dzięki temu tylko korelacje na wprost i w lewo wymagają przejechania przez samo skrzyżowanie.

Aby jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo ruchu na obwodnicy centrum miasta, w miejsce istniejącego w ciągu ulicy Chopina przejścia dla pieszych ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną powstała kładka, która pozwala na bezkolizyjne i bezpieczne przemieszczanie się mieszkańców. Została ona wyposażona w schody oraz windę o udźwigu 800 kg, a jej szerokość użytkowa wynosi trzy metry. Dodatkowo na kładce zainstalowano monitoring oraz oświetlenie całej konstrukcji.

W ramach inwestycji, której całkowity koszt wyniósł 5,9 mln zł, z czego 5,3 mln stanowiła subwencja z Ministerstwa Finansów, przebudowane zostały ponadto chodniki, sieci: energetyczna, teletechniczna, ciepłownicza, wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa oraz ekrany akustyczne i bariery energochłonne. Dodatkowo w rejonie drogi powstał ciąg pieszo - rowerowy.

- Mimo że zmodernizowana trasa w pełni nadaje się już do użytku, przed dopuszczeniem jej do ruchu inwestycja musi zostać odebrana przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz - w przypadku kładki - przez Urząd Dozoru Technicznego - wyjaśnia prezydent Kaczmarek. - Jak pokazał ubiegłoroczny przykład odbioru drogi powstałej w ramach III etapu projektu Miasto Twarzą do Autostrady może to potrwać nawet kilka tygodni, dlatego kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Jak tylko otrzymamy wymagane zezwolenia niezwłocznie poinformujemy o tym mieszkańców.

Do czasu pełnego udostępnienia ronda kierującym, będą się po nim poruszały jedynie autobusy PKM, które wrócą na swoje pierwotne trasy już od najbliższego poniedziałku. Ze szczegółowymi rozkładami jazdy można się zapoznać na stronie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej – www.pkm.jaworzno.pl.

Okres pomiędzy zakończeniem remontu a pełnym dopuszczeniem ulicy do ruchu pojazdów jest niepowtarzalną okazją na wykonanie pamiątkowych zdjęć z nowym symbolem miasta - drwalem - który stanął na środku nowego skrzyżowania. Najlepszym na to momentem będzie nadchodzący weekend, kiedy z okolicy ronda zniknie już sprzęt budowlany i nie będzie jeszcze zagrożenia ze strony poruszających się autobusów.