Budżet Jaworzna coraz większy

17 stycznia 2013, 16:45

W ciągu zaledwie dziesięciu lat, budżet Jaworzna zwiększył się ponad dwukrotnie. W tym roku do kasy miasta wpłyną aż 373 mln zł, a wydatki sięgną 383 mln zł. Oznacza to także, że wydatki na jednego mieszkańca, w stosunku do 2003 r. także wzrosły ponad dwukrotnie: z 1912 zł do ponad 4000 zł w 2013 r. Co ważne, systematycznie maleje także zadłużenie miasta. W stosunku do 2010 roku zmniejszyło się o blisko 16 milionów złotych.

Coraz większy budżet miasta oznacza, że Jaworzno staje się coraz bogatsze, mieszkańcy mają coraz większe dochody i do kasy miasta sukcesywnie wpływają duże sumy środków unijnych. Miasto ma także dużo większe możliwości inwestycyjne, niż jeszcze kilka lat temu.

W 2013 r. większość dochodów miasta będzie przeznaczonych na stałe wydatki gminy i powiatu. Dla przykładu ponad 125 mln zł będą stanowić koszty związane z oświatą, ponad 43 mln to środki zabezpieczone na pomoc społeczną, kolejne 45 mln to pieniądze na transport publiczny i utrzymanie dróg, a prawie 39 mln zostanie wydanych na gospodarkę mieszkaniową.

- W tym roku aż 55 mln zł przeznaczymy na inwestycje, między innymi na kontynuowanie najważniejszych projektów dotowanych z kasy unijnej. 2013 rok to także początek przenoszenia ciężaru inwestycji w głąb osiedli. Na remonty dróg gruntowych przeznaczymy 6,5 mln zł, a w kolejnym roku aż 14 mln zł - podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Największe projekty, które zostaną zrealizowane w 2013 roku to Rynek Od.Nowa (13,8 mln zł), budowa sieci szerokopasmowego internetu (8,9 mln zł) oraz I etap Geosfery (4,1 mln zł).

Ponad 70 proc. z 55 mln przeznaczonych w przyszłym roku na inwestycje to dotacje ze środków zewnętrznych. Daje to realne szanse na powrót tych pieniędzy do kasy miasta w kolejnych latach, po zakończeniu i rozliczeniu poszczególnych projektów. Dzięki temu środki te będą mogły powtórnie przyczynić się do podnoszenia komfortu życia w Jaworznie.

By dalej realizować ważne dla mieszkańców inwestycje i zachować dotychczasowe tempo rozwoju, miasto zaciągnie kredyt w wysokości 20 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego związanego m. in. z projektami Miasto Twarzą do Autostrady i Rynek Od.Nowa, budową parku tematycznego GEOsfera i Obwodnicy Północnej, a także na budowę dróg gminnych w ramach Gospodarczej Bramy Śląska.

- Nie zaciągamy kredytu na obsługę wydatków bieżących tylko na inwestycje - wyjaśnia Wiesława Osuszek, Skarbnik Miasta. - Kredyt jest zupełnie normalnym i często stosowanym zarówno w biznesie, jak i codziennym życiu, instrumentem finansowym.

Dzisiaj zadłużenie miasta wynosi 105 mln zł, a wskaźnik zadłużenia kształtuje się na bezpiecznym poziomie 28,6 proc. (przy dopuszczalnych 60 proc.). Warto zaznaczyć, że dotychczasowe pieniądze z kredytów były przeznaczone wyłącznie na realizację inwestycji, których ogólna wartość przekracza 700 mln zł. Nawet po zaciągnięciu planowanego kredytu poziom zadłużenia będzie się utrzymywał na bezpiecznym poziomie. Samo zadłużenie zaś, będzie o blisko 16 mln zł niższe niż w 2010 roku.