Kolejna dotacja dla mieszkańców Jaworzna

7 lutego 2013, 12:23

fot. © Maridav - Fotolia.com

Jaworznianie, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na budowę przyłącza kanalizacyjnego i podpisali umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji otrzymają w sumie 16,5 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska! Dofinansowanie trafi do ponad 2300 gospodarstw domowych.

4 lutego zarząd MPWiK podpisał z NFOŚ umowę, obejmującą pożyczkę oraz bezzwrotną dotację, na budowę prywatnych podłączeń kanalizacyjnych. Dzięki niej wsparciem objętych zostanie ponad 2300 posesji w Jaworznie. Tym samym dokładnie o taką samą liczbę zmniejszy się ilość nieszczelnych szamb w mieście.

- Należy wyraźnie powiedzieć, iż jest to rekordowa suma przyznana przez NFOŚ w skali całego kraju. Umowa opiewa na łączną kwotę 16,5 mln zł i obejmuje wszystkie posesje, które do 15 grudnia 2012 zdecydowały się podpisać z nami stosowne umowy. Otrzymana dotacja dotyczy budowy przyłączy kanalizacyjnych z obszarów objętych projektem unijnym oraz z pozostałych dzielnic naszego miasta, w których kanalizacja już działa, a mieszkańcy nie zrealizowali jeszcze takiego podłączenia – wyjaśnia Józef Natonek, Prezes Zarządu MPWiK.

Sumaryczna długość planowanych przyłączy zawartych w umowie wynosi ponad 41 km. To spory odcinek, biorąc pod uwagę fakt, iż do każdego przyłącza wodociągi będą podchodzić w sposób indywidualny. Już teraz poczyniono szereg przygotowań.

- Jeszcze w pierwszym kwartalne chcemy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy na budowę przyłączy dla osiedla Pieczyska. Mamy nadzieje, że jesienią ruszy kolejne postępowanie obejmujące budowę przyłączy w dzielnicy Ciężkowice – dodaje prezes Natonek.

Pomoc dla budujących przyłącza przygotowało także miasto! Prezydent Miasta przeznaczył na ten cel blisko 1,5 mln zł.  Najważniejszy dla mieszkańców jest fakt, że dofinansowanie od gminy można łączyć z dotacją otrzymaną od NFOŚiGW.

- Od Miasta można uzyskać dotację w wysokości 50% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 2 000 złotych. Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą, a także na odbiór inwestycji. Wszelkie dokumenty związane z pozyskaniem tej dotacji należy załatwiać w Wydziale Gospodarki Komunalnej. Starając się o dotację z Urzędu, należy  pamiętać, że prace budowlane powinny rozpocząć się dopiero po podpisaniu stosownej umowy – tłumaczy Sebastian Kuś, kierownik Biura Promocji i Informacji UM.

Wszelkie powyższe działania prowadzone ze strony miasta oraz spółki wodociągowej mają na celu uzyskanie efektu ekologicznego dla realizowanego Projektu kanalizacyjnego  „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I”. W ramach projektu w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach
i Ciężkowicach, powstaje obecnie 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni, a także Stacja Uzdatniania Wody SUW „Piaskownia”. Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co będzie wiązało się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb. Przełoży się to na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych, a także pozwoli na wypełnienie dyrektyw unijnych.

Projekt budowy kanalizacji w Jaworznie współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.