Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Kolejne gruntówki wybrane do remontu

7 marca 2013, 10:00

Za nami kolejne spotkania poświęcone modernizacji dróg gruntowych. W tym tygodniu prezydent wraz ze swoimi współpracownikami, spotkał się z mieszkańcami Ciężkowic i Borów. Dzięki konsultacjom w osiedlach wybranych zostało w sumie dziewięć ulic, które zostaną zmodernizowane jeszcze w tym roku. W następny wtorek - 12 marca - o kolejności remontów w swoich dzielnicach zadecydują także mieszkańcy Szczakowej i Góry Piasku.

Spotkania jak dotąd cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chcą brać aktywny udział w decydowaniu o planowanych inwestycjach. Oprócz wypełniania ankiet i wyłaniania ulic, które zostaną zmodernizowane w tym roku, na konsultacjach jaworznianie mają szansę dowiedzieć się m.in. o planach inwestycyjnych na kolejne lata oraz kryteriach jakie są brane pod uwagę przy typowaniu dróg do remontów. Na wszelkie dodatkowe pytania odpowiedzi udzielają prezydent Paweł Silbert oraz jego zastępcy - Dariusz Starzycki i Tadeusz Kaczmarek, a także dyrektor MZDiM - Paweł Bednarek. W dzielnicach gdzie prowadzony jest projekt kanalizacyjny o przebiegu inwestycji opowiadają także przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Warto pamiętać, że nie wszystkie drogi gruntowe nadają się do natychmiastowej modernizacji. Wiele z nich wymaga wcześniejszego przygotowania projektu oraz dodatkowych prac, związanych np. z odwodnieniem terenu. Przy wyborze ulic zaplanowanych do wzmocnienia nawierzchnią asfaltową w 2013 r., MZDiM kierował się pięcioma głównymi kryteriami. W pierwszej kolejności będą remontowane drogi:

  1. posiadające podbudowę z tłucznia kamiennego lub destruktu asfaltowego wykonaną w ubiegłych latach w ramach bieżącego utrzymania dróg;
  2. na których istnieje możliwość powierzchniowego odprowadzenia wód opadowych z nawierzchni jezdni na pobocza;
  3. posiadające uregulowany stan prawny i własnościowy pasa drogowego danej ulicy;
  4. przy remoncie których istnieje możliwość przeprowadzenia uproszczonej procedury modernizacji (zgłoszenie robót do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego);
  5. których lokalizacja w danej dzielnicy pozwala na optymalne wykorzystanie sprzętu budowlanego i sprawną logistykę.

Podczas spotkań w tym tygodniu mieszkańcy Ciężkowic wybrali ulice: Ludową (od ul. Żniwnej do ul. Żeńców), Klinową (od ul. Ks. Mroczka do posesji nr 40), Zdrojową, Luszowicką (od ul. Wyzwolenia do posesji nr 10), Turystyczną i Cichy Kącik. Natomiast mieszkańcy Borów ulice: Podgórską - I etap (od ul. Krakowskiej do posesji nr 10), Sielec (od posesji nr 18b do posesji 21a) i Byczyńską.

Na wcześniejszych konsultacjach, większością głosów mieszkańcy Byczyny i Cezarówki Dolnej zdecydowali, że w pierwszej kolejności w dzielnicy zostaną wyremontowane ulice: Rumiankowa (dojazd do boiska), Grażyny, Anny, Krystyny, Elżbiety, Bożeny oraz Gwardzistów boczna. W Dąbrowie Narodowej priorytetem dla mieszkańców były ulice: Dąbrowska - na odcinkach od ul. Jasiugi w kierunku ul. Szczotki oraz od ul. Katowickiej w kierunku ul. Wojska Polskiego, Strażacka, Jasiugi, Wolna oraz Nowowiejska. Z kolei w Jeleniu zostały wybrane ulice: Witkiewicza, Pastwiskowa, Koniówki (od ul. Lipinka do rozwidlenia przy posesji nr 15), Proksy i Bożka.

Ostatnie spotkania w sprawie modernizacji dróg gruntowych, dla mieszkańców Szczakowej i Góry Piasku, odbędzie się we wtorek, 12 marca o godz. 17:00 w Dom Kultury w Szczakowej.

***

W budżecie miasta na 2013 rok na przebudowę dróg gruntowych zapisano ponad 6 mln zł. W roku 2014 kwota ta wzrośnie do 14 mln zł. Takie nakłady finansowe pozwolą w znacznym stopniu zmodernizować osiedlowe drogi gruntowe, których w naszym mieście wciąż jest blisko 100 km. Prace nabiorą tempa również dlatego, że Miejski Zarząd Dróg i Mostów wzbogacił się o dodatkowy sprzęt drogowy i pracowników, po zlikwidowanym Miejskim Zakładzie Drogowym.

- Chciałbym, zgodnie z moją obietnicą, aby w najbliższych latach ciężar modernizacji i remontów został przeniesiony do osiedli. Decyzje dotyczące rozwoju miasta i dzielnic chcę szeroko konsultować z mieszkańcami - mówi prezydent Paweł Silbert. - To przecież mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest najbardziej potrzebne w pobliżu ich miejsca zamieszkania.