Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Z myślą o przedsiębiorcach

27 września 2019, 17:13

fot. UM Jaworzno Konferencja otwierająca III Jaworznicki Dzień dla Biznesu

fot. UM Jaworzno Konferencja otwierająca III Jaworznicki Dzień dla Biznesu

III Jaworznicki Dzień dla Biznesu, który rozpoczął się w środę, 25 września w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera stał się świetną okazją dla jaworznickich przedsiębiorców, żeby przekonać się, jak wiele możliwości mają, jeśli zdecydują się na współpracę m.in. z samorządem gospodarczym oraz innymi podmiotami i organizacjami z całego regionu, a nawet kraju.

To wyjątkowe wydarzenie zainicjował i po raz pierwszy zorganizował wraz ze swoimi współpracownikami, Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. Jego pierwotnym, bardzo ważnym założeniem, było przedstawienie jaworznickim przedsiębiorcom możliwości, jakie daje im współpraca w zakresie pozyskiwania pracowników, czy zdobywania zewnętrznego finansowani, m.in. dzięki pomocy PUP-u. Na pierwszej konferencji prezentowali się też przedstawiciele innych instytucji współpracujących na co dzień z przedsiębiorcami: Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Miasta. W kolejnych edycjach formuła wydarzenia rozszerzyła się. Jego trzecia odsłona dostarczyła jaworznickim przedsiębiorcom mnóstwo istotnych i przydatnych w przyszłym rozwoju działalności informacji. Odbyły się szkolenia, warsztaty i panele dyskusyjne.
 
III Jaworznicki Dzień dla Biznesu zainaugurowała konferencja, w której udział wzięli m.in. jaworzniccy przedsiębiorcy i przedstawiciele śląskich i małopolskich urzędów pracy. Skierowany do organizatorów wydarzenia list od Bożeny Borys-Szopy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odczytał poseł Robert Warwas. Wśród zaproszonych na inaugurację panelistów znaleźli się: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, dr hab. Tomasz Papaj, prezes Parku Śląskiego oraz Jerzy Zamarlik, prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej. Prezydent Silbert w swoich wystąpieniach zachęcał jaworznickich przedsiębiorców do rozwinięcia skrzydeł.
 
- W Jaworznie działają firmy, które są liderami w swoich branżach nie tylko w Polsce, ale również w Europie, a nawet na świecie. Ale są też przedsiębiorcy, którzy mogliby być takimi liderami, ale obawiają się wyjść poza utarte dotąd ścieżki. Zachęcam jednak do tego, żeby ciągle rozwijać się, nawiązywać kontakty i wykorzystać w pełni swój potencjał - podkreślał prezydent.
 
Pozostali goście również mówili o możliwościach, jakie daje nawiązywanie współpracy i wykorzystywanie potencjału śląskiego regionu. Dr Janusz Michałek, który przewodzi ocenianej najlepiej w Europie strefie ekonomicznej podkreślił jakie możliwości daje wprowadzona we wrześniu ubiegłego roku Polska Strefa Inwestycji. Opowiedział też o funkcjonowaniu, kierunkach działania, możliwościach rozwoju i imponujących sukcesach KSSE.
 
Tomasz Zjawiony zachęcał jaworznickich przedsiębiorców do nawiązania współpracy z zarządzaną przez siebie Regionalną Izbą Gospodarczą. Podawał bardzo konkretne przykłady funkcjonowania tej jednostki samorządu gospodarczego, dzięki którym zrzeszone w niej firmy mogły w znaczący sposób, czasem wręcz spektakularnie, rozwinąć swoją działalność. Zaprosił też na organizowany przez RIG Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego dziewiąta edycja odbędzie się od 16 do 18 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To największe tego typu wydarzenie w Europie.
 
Dr hab. Tomasz Papaj zachęcał przedsiębiorców do współpracy z Parkiem Ślaskim, który czekają w najbliższych latach ogromne zmiany. Pozyskanie bardzo wysokich środków na rozwój tego miejsca daje niespotykane dotąd możliwości, które mogą również wykorzystać przedsiębiorcy działający w pokrewnych branżach. Prezes Parku Ślaskiego zapowiedział też rozpoczynającą się współpracę jego instytucji z jaworznicka GEOsferą.
 
Jerzy Zamarlik, podobnie do pozostałych panelistów, podkreślał potencjał, jaki daje przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy ponadlokalnej. Mówił o zawiązanym z Regionalną Izbą Gospodarczą porozumieniu i zachęcał jaworznian do skorzystania z płynących z niego możliwości.
 
Podczas konferencji goście mówili też o szansach i zagrożeniach, jakie czekają przedsiębiorców w najbliższych latach.
 
Tego dnia odbyły się również warsztaty, szkolenia i panele dyskusyjne, a wieczorem porywający koncert dała Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna eM Bandu razem z fenomenalnym wokalistą, Kamilem Franczakiem.
 
Drugie dzień wydarzenia upłynął również pod szyldem doskonalenia umiejętności i zdobywania nowej, praktycznej wiedzy. Po zakończeniu zajęć merytorycznych Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna i Łukasz Curyło wręczyli statuetki laureatom konkursu, organizowanego przy okazji III Jaworznickiego Dnia dla Biznesu. Wyłoniono najlepszych przedsiębiorców w kategoriach: Dobry Start, Kobieta w Biznesie, Empatia w Biznesie i Lider Współpracy z PUP. Po uroczystym przekazaniu nagród zwycięzcom goście mogli wysłuchać świetnego koncertu kwartetu smyczkowego Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti .
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek