Z wizytą na budowie bloku

4 października 2019, 13:00

fot. UM Jaworzno | Z wizytą na budowie bloku

Budowa bloku energetycznego 910MW  jest już niemal zakończona. Obecnie trwa kluczowy etap rozruchu bloku.

Dziś (piątek, 4 października) teren budowy odwiedzili przedstawiciele miasta: prezydent Paweł Silbert i przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Kaczmarek oraz Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa wraz z Marią Materlą, radną Sejmiku Województwa Śląskiego. Gości przyjął i oprowadził Adam Kampa, prezes zarządu spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON, która odpowiada za przygotowanie, budowę oraz działalność nowego bloku. Towarzyszył im również Wojciech Przepadło, wiceprezes spółki TAURON Wytwarzanie.

Kluczowa inwestycja firmy TAURON, zarówno jej rozmiary, jak i zastosowane nowoczesne technologie, robią ogromne wrażenie! Blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje szkodliwych substancji. Wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, do atmosfery trafi o 2 mln ton dwutlenku węgla mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, będzie on dostosowany do budowy instalacji wychwytu dwutlenku węgla ze spalin. Będzie też emitował szesnaście razy mniej dwutlenku siarki, jedenaście razy mniej pyłów, pięć razy mniej tlenków azotu oraz w porównaniu do mniejszych bloków 120 MW.

Imponujące są również rozmiary tego przedsięwzięcia. Na terenie budowy bloku w 2018 każdego dnia pracowało średnio 2190 osób. Maksymalnie w jednym dniu pracę wykonywało aż 3030 osób! W obecnej fazie inwestycji na miejscu jest około 1300 pracowników.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek