Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Światłowody w dzielnicach

11 kwietnia 2013, 16:04

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Tegoroczna jesień, to obok oddania mieszkańcom odnowionego rynku, także okres zakończenia innego ważnego projektu inwestycyjnego - Miejskiej Sieci Szerokopasmowej. Obecnie dobiega końca etap projektowania i uzgodnień planowanej sieci, a niebawem rozpoczną się finalne prace w terenie.

Większość inwestycji prowadzona jest na terenach gminnych, jednak część budowanej infrastruktury będzie przebiegała także przez fragmenty działek prywatnych. W związku z tym do właścicieli działek leżących na trasie projektowanej sieci w najbliższym czasie powinni dotrzeć pracownicy głównego wykonawcy inwestycji - firmy ATM Systemy Informatyczne S.A., którzy dostarczać będą pismo przewodnie z Urzędu Miejskiego wraz z przygotowaną umową na wykonanie niezbędnych prac.

- Prowadzona inwestycja ma służyć ogółowi naszych mieszkańców, dlatego liczymy na dobrą współpracę z właścicielami działek, na których planowane jest prowadzenie prac - mówi Tomasz Bochenek, naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego. - Sprawne podpisanie umów i zgoda na wykonanie prac pozwolą nam na realizację inwestycji bez zbędnej zwłoki.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonego projektu można otrzymać w Wydziale Informatyki Urzędu Miejskiego, pod numerem telefonu: 32 / 61 81 575 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: tomasz.bochenek@um.jaworzno.pl.

Poglądową strukturę sieci szerokopasmowego Internetu wraz z wykazem jednostek, które zostaną podłączone do systemu można obejrzeć na Internetowym Planie Miasta w profilu Sieć Szerokopasmowa.

***

Realizacja projektu, w ramach zadania pn. "Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim - Miasto Jaworzno”, pozwoli na doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do dzielnic zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym. W Jaworznie problem ten dotyczy szczególnie osiedli peryferyjnych, położonych w sporej odległości od Śródmieścia. Firmy komercyjnie nie chcą tam doprowadzać Internetu, bo ze względu na duże koszty inwestycji nie jest to opłacalne.

Sytuacja zmieni się po wybudowaniu nowej sieci. Kable światłowodowe będą sięgały praktycznie do każdej dzielnicy. Zadaniem prywatnych operatorów będzie doprowadzenie Internetu do mieszkańców na odcinku tzw. ostatniej mili, w praktyce to ostatnie kilkadziesiąt metrów. Realizacja projektu pozwoli również na większą aktywizację osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny objęte wykluczeniem cyfrowym, m.in. dzięki możliwościom pracy i nauki zdalnej z wykorzystaniem Internetu.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia podłączamy ponad 30 szkół i przedszkoli, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, część obiektów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu i Zakładu Lecznictwa Otwartego oraz inne jednostki pożytku publicznego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.