Modernizacja gruntówek nabiera tempa

29 kwietnia 2013, 12:28

Ulice Wolna i Jasiugi na Dąbrowie Narodowej to pierwsze drogi gruntowe, które zostały zmodernizowane w tym roku. Wkrótce nowa nawierzchnia asfaltowa ułożona będzie na gruntowych odcinkach ul. Dąbrowskiej i ul. Nowowiejskiej. Następnie modernizacja dróg gruntowych będzie kontynuowana w Byczynie.

Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem podbudowy nowa nawierzchnia wykonana zostanie na kolejnych 7 ulicach: Anny, Grażyny, Bożeny, Elżbiety, Krystyny, Gwardzistów (boczne odgałęzienie) oraz Rumiankowej (dojazd do boiska sportowego).

- Modernizacja dróg gruntowych to dla miasta duże wyzwanie. Szczególnie uwidacznia się to po okresie zimowym, kiedy mieszkańcy ulic o nawierzchni gruntowej wnioskują o ich szybkie utwardzenie - wyjaśnia Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Od początku kwietnia w Byczynie i Dąbrowie Narodowej prowadzona jest modernizacja dróg gruntowych. Prace remontowe będą prowadzone także w innych dzielnicach miasta. Tylko w 2013 roku nowe nawierzchnie asfaltowe zostaną ułożone na ponad pięćdziesięciu drogach gruntowych.

Wykaz wszystkich dróg gruntowych, na których będą prowadzone prace modernizacyjne można znaleźć na stronie internetowej MZDiM w zakładce "Czas na gruntówki”.

***

Na realizację programu modernizacji dróg gruntowych w 2013 r. miasto zabezpieczyło kwotę 6 mln zł. Przy wyborze ulic zaplanowanych do wzmocnienia nawierzchnią asfaltową w tym roku, Miejski Zarząd Dróg i Mostów kierował się kilkoma głównymi kryteriami. W pierwszej kolejności będą remontowane drogi:

1. posiadające podbudowę z tłucznia kamiennego lub destruktu asfaltowego wykonaną w ubiegłych latach w ramach bieżącego utrzymania dróg;
  2. na których istnieje możliwość powierzchniowego odprowadzenia wód opadowych z nawierzchni jezdni na pobocza;
  3. posiadające uregulowany stan prawny i własnościowy pasa drogowego danej ulicy;
  4. przy remoncie których istnieje możliwość przeprowadzenia uproszczonej procedury modernizacji (zgłoszenie robót do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego).

- Warto podkreślić, że nie wszystkie drogi gruntowe nadają się do natychmiastowej modernizacji. Wiele z nich wymaga wcześniejszego przygotowania projektu technicznego, który będzie określał realizację dodatkowych prac np. budowę kanalizacji deszczowej - tłumaczy Nikodem Motyka, rzecznik prasowy MZDiM.

Aby w znacznym stopniu poprawić stan techniczny dróg w dzielnicach, w przyszłym roku środki finansowe na modernizację dróg gruntowych zostaną zwiększone do kilkunastu milionów złotych.

ObrazekObrazekObrazek