Dodatkowym milionem złotych miasto dofinansowało realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji projekt kanalizacyjny. Cała kwota zostanie przeznaczona na kompleksową odbudowę naruszonych podczas prac nawierzchni dróg.
Zgodnie z założeniami projektu - wszystkie drogi naruszone podczas budowy kanalizacji zostaną odtworzone i przywrócone do stanu sprzed inwestycji. W trakcie prac okazało się jednak, że niektóre drogi wymagają całościowej odbudowy, gdyż istniejąca, mocno już wyeksploatowana nawierzchnia znacznie utrudniała połączenie z nową warstwą asfaltu, kładzioną na remontowanych odcinkach. Sytuacja taka wystąpiła szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez Ciężkowice, Górę Piasku i Długoszyn.
- Mając na względzie komfort podróżowania kierowców, którzy często zwracali uwagę na zły stan nawierzchni dróg objętych projektem kanalizacyjnym, podjęliśmy starania finansowe i organizacyjne, w celu przekazania środków, umożliwiających wykonanie robót w szerszym niż zakładano zakresie - wyjaśnia Prezydent Miasta Paweł Silbert. - Dodatkowy milion złotych, który przekazaliśmy na remonty pozwoli na całościową odbudowę części nawierzchni głównych ulic, wiodących przez północne osiedla.
Ułożenie nowej warstwy ścieralnej asfaltu, na całej szerokości drogi dotyczyć będzie pięciu kanalizowanych ulic: Szczakowskiej, Górnośląskiej, Chropaczówki, Dąbrowskiego oraz Księdza Mroczka. Dokładny zakres prac zostanie przedstawiony po zakończeniu procedury udzielania zamówienia. Jeśli aura pozwoli, roboty zostaną wykonane jeszcze na przełomie czerwca i lipca.
***
Koszt realizowanego w mieście projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I” to ponad 122 mln zł, z czego 90 mln stanowi dotacja z Funduszu Spójności. Oprócz ujęcia wody pitnej Piaskownia, w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstaje ok. 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni. Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co będzie wiązało się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb, a to z kolei przełoży się na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych. Jest to niezmiernie ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń jaworznian.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.