Nowe rondo w Śródmieściu

2 sierpnia 2013, 13:29

Kierowcy, którzy narzekają na trudności z przejazdem przez skrzyżowanie ul. Kolejowej z ul. Rzemieślniczą, już niebawem będą mogli odetchnąć z ulgą. W sierpniu, w miejscu problematycznego odcinka powstanie zupełnie nowe rondo. Pieniądze na inwestycję pochodzą w całości z dotacji z subwencji Budżetu Państwa.

- Pierwotnie w tym miejscu miał być tylko wjazd na łącznicę Trasy Śródmiejskiej, budowanej w ramach MTdA, ale w 2008 roku, już po jej wykonaniu, udało się zdobyć pieniądze także na budowę przedłużenia ul. Rzemieślniczej przez teren byłej kopalni Kościuszko, w ramach Gospodarczej Bramy Śląska - wyjaśnia Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Z powodu niedoskonałości przepisów nie było wtedy możliwości zmiany pozwolenia na budowę drogi krajowej i przerobienia oddanego do użytku wlotu łącznicy na drugą połówkę ronda. Ta możliwość pojawiła się dopiero w tym roku i - uważane przez kierowców za skomplikowane skrzyżowanie - stanie się prostszym w użytku rondem.

Mając na uwadze możliwość modernizacji skrzyżowania w przyszłości, już pierwotnie wlot Rzemieślniczej został zaprojektowany jako lustrzane odbicie łącznicy z TŚ, ale wszystkie urządzenia podziemne wykonano tak, by nie trzeba było ich przebudowywać podczas budowy ronda. Dało to możliwość ograniczenia zbliżających się robót jedynie do prac czysto drogowych, co zdecydowanie skróci czas realizacji całego projektu.

Pierwsze prace w rejonie skrzyżowania rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek - 5 sierpnia. Nie będą one jednak związane jeszcze z poważniejszymi utrudnieniami dla kierowców. Te zaczną się dopiero 23 sierpnia, kiedy to całkowicie wyłączone zostaną z ruchu fragmenty ulic, które "wpadać" będą do nowego ronda.

- By jak najbardziej zmniejszyć uciążliwości dla kierowców, roboty zaplanowano na długi sierpniowy weekend - tłumaczy Tomasz Tosza. - Większość prac zostanie wykonana w osiem dni. Nieco dłużej będzie trzeba poczekać na produkowane specjalnie dla Jaworzna łukowe latarnie, które pojawią się dopiero w połowie września.

Zakończenie głównego etapu prac planowane jest na 1 września i do tego czasu osoby korzystające wcześniej ze skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Rzemieślniczą, muszą wybrać trasy alternatywne. Należy pamiętać, że:

• włączenie się i zjazd z ul. Jana Pawła II będzie możliwy na skrzyżowaniach z ulicami Matejki i Lipową,
  • od strony Podłęża dojazd w rejon Śródmieścia będzie możliwy od strony Leopoldu i osiedla Azot,
  • ul. Rzemieślniczą, od strony ul. Matejki, będzie można dojechać tylko w rejon stacji kontroli pojazdów,
  • wyjeżdżając z centrum miasta w stronę ul. Kolejowej trzeba się będzie kierować wzdłuż cmentarza pechnickiego, starym śladem DK79.

Zmianie ulegną także trasy niektórych autobusów PKM. O szczegółach rozkładów można przeczytać na stronie www.pkm.jaworzno.pl.