Rozbudowa stacji energetycznej w Byczynie

14 sierpnia 2013, 12:03

fot. © Strippenzieher - Fotolia.com

W Byczynie planowana jest jedna z najważniejszych inwestycji w polskiej energetyce. Na temat projektu pn. "Rozbudowa i modernizacja stacji Byczyna wraz z wprowadzeniem linii 400 kV" rozmawiali w poniedziałek w Urzędzie Miejskim przedstawiciele wszystkich stron zainteresowanych tym przedsięwzięciem.

Celem spotkania było przedstawienie znaczenia inwestycji, a także przybliżenie charakteru planowanych prac budowlanych. Z uwagi na fakt, że stacja Byczyna to ważny obiekt nie tylko dla zasilania regionu, ale dla całego kraju, w spotkaniu wziął udział Robert Lis - z-ca dyrektora  Pionu Inżyniera Kontraktu PSE Inwestycje S.A. Omówił on główne wyzwania stojące dziś przed polską elektroenergetyką, a także najważniejsze realizowane obecnie inwestycje.

Głos zabrał także reprezentujący wykonawcę zadania, firmę ELEKTROBUDOWA SA, dyrektor Działu Projektów Strategicznych Robert Mączka, który przedstawił działalność spółki i niektóre zrealizowane przez nią projekty. Podkreślił, że 60 lat doświadczenia czyni ELEKTROBUDOWĘ jednym z liderów na rynku, a liczne certyfikaty i wdrożone systemy zarządzania, potwierdzają rzetelność z jaką realizuje ona wszystkie powierzone jej zadania.

Projekt rozbudowy i modernizacji stacji Byczyna omówił natomiast pełniący funkcję Inżyniera Budowy Grzegorz Jabłoński z Wydziału Stacji i Systemów Elektroenergetycznych ELEKTROBUDOWY. Szczegółowo przedstawił sam obiekt oraz jego dzisiejsze znaczenie. Wyjaśnił co się zmieni na obiekcie po realizacji zadania, a także jakie prace będą temu towarzyszyć. Zapowiedział również szereg działań informacyjnych, których celem będzie dostarczenie wszystkim zainteresowanym pełnej wiedzy o realizowanej inwestycji.

***

Przypomnijmy, że stacja elektroenergetyczna Byczyna to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury przesyłowej na Górnym Śląsku. Jest stacją przyelektrownianą, co oznacza, że wprowadza do sieci przesyłowej energię wytworzoną w Elektrowni Jaworzno III. Obiekt ma już jednak blisko 40 lat, wymaga zatem pilnej modernizacji. Dzięki niej poprawią się warunki zasilania aglomeracji śląskiej i zwiększy się pewność nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej do regionów połączonych ze stacją Byczyna liniami 220 kV (takich linii jest obecnie aż 15, co czyni stację Byczyna największą pod tym względem w Polsce). Na stację wprowadzone zostanie także napięcie 400 kV, dzięki czemu stanie się ona kluczowym elementem sieci najwyższych napięć w kraju.

Więcej informacji na temat inwestycji znajduje się na przygotowanej przez wykonawcę specjalnej, dedykowanej zadaniu stronie internetowej, która znajduje się pod adresem www.stacjabyczyna.pl.