Yiwu partnerem Jaworzna

29 sierpnia 2013, 15:45

Do grona miast partnerskich Jaworzna dołączył dzisiaj chiński samorząd Yiwu. Umowę o współpracy podpisali prezydenci obu miast - He Meihua oraz Paweł Silbert. Oprócz przedstawicieli obu gmin w uroczystym spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci Jaworznickiej Izby Gospodarczej, dyrektorzy Chińskiego Centrum Handlu Hurtowego oraz media.

Otwarcie 28 lipca 2010 r. na terenie Jaworzna Chińskiego Centrum Handlu Hurtowego zaowocowało nawiązaniem kontaktów pomiędzy Jaworznem a miastem Yiwu. Delegacja z naszego miasta przyjęła zaproszenie strony chińskiej do złożenia wizyty w Chinach w czerwcu 2011 r. Rok później delegacja chińska, reprezentująca samorząd Yiwu oraz sektor edukacyjny tego miasta odwiedziła Jaworzno. Efektem ubiegłorocznego spotkania w Jaworznie było podpisanie porozumień partnerskich ze Szkołą Podstawową nr 7 i Technikum Energetycznym, których głównym celem jest wymiana doświadczeń edukacyjnych między stroną polską i chińską oraz wymiana uczniowska.

Strona chińska, biorąc pod uwagę dotychczasowe kontakty z Jaworznem wyraziła chęć podpisania umowy już na szczeblu samorządowym. Celem tej umowy są poznanie kultury obu narodów, dorobku naukowego i artystycznego oraz rozwój wzajemnych kontaktów gospodarczo-handlowych.

Ponadto nawiązana dzisiaj współpraca będzie opierać się na rozszerzeniu istniejących kontaktów między miastami, w celu ich wzajemnego rozwoju na korzyść społeczności obu miast, m.in. na wymianie doświadczeń oraz informacji w obszarach dotyczących wzajemnych kompetencji, uczestnictwie w imprezach kulturalnych, sportowych, targowo – wystawienniczych, tworzeniu podstaw współpracy pomiędzy organizacjami oraz społecznościami obu miast, wymianie grup dzieci i młodzieży obu miast, a także współpracy gospodarczej nastawionej na rozwijanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania kontaktów między przedsiębiorcami.

***

Miasto YIWU, położone jest w środkowej części prowincji Zhejiang, od zachodu graniczy z terenami nad rzeką Jangcy, a od wschodu leży największe miasto Chin - Szanghaj, mające bezpośredni dostęp do „Złotego Kanału” Oceanu Spokojnego. Yiwu jest w chwili obecnej największym centrum dystrybucji drobnych towarów na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy oraz inne międzynarodowe organizacje uznały Yiwu za największe centrum tego typu na świecie.

W 2009 roku liczba rezydentów wynosiła 1,6 mln, liczba ludności ze stałym zameldowaniem wynosiła 750 tys. osób.

Yiwu określane jest jako nowoczesny ośrodek biznesu. Miasto rozwija się w kierunku międzynarodowego centrum dystrybucji drobnych towarów, centrum badań i rozwoju, centrum targowego oraz międzynarodowego miasta biznesu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek