Ruszyło nowoczesne ujęcie wody pitnej

12 września 2013, 11:01

19 mln zł, 16 miesięcy, 192 tony piasku mieszczących się w 8 filtrach węglowych, 8 ton węgla aktywnego znajdujących się z 6 filtrach węglowych. Ponadto 15 km kabli teletechnicznych i ponad 3 km wewnętrznej instalacji wodociągowej. To elementy składowe nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Jaworznie, która powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

11 września oficjalnie uruchomiono pierwsze w Jaworznie powierzchniowe ujecie wody pitnej SUW Piaskownia. Ujęcie będzie produkować wodę dla 4 tys. mieszkańców. Wszystko dzięki maksymalnej produkcji dobowej, która wynosi 10 tys. m3 na dobę.

Jakość pierwsza klasa

3 lipca ujęcie Piaskownia zostało wprowadzone w fazę rozruchu. Jego całkowite uruchomienie oznacza rozpoczęcie i zwiększenie własnej produkcji wody pitnej dla miasta i jego mieszkańców o blisko 40 proc. Woda na ujęciu pobierana jest bezpośrednio z Kanału Centralnego. Już sama jakość wody powierzchniowej w kanale określana jest jako pierwsza klasa czystości. Dla dalszego ekologicznego i prawidłowego uzdatnienie wody, tak aby stała się ona wodą zdatną do spożycia przez ludzi, zastosowano szereg nowych rozwiązań. Bo jak wiadomo chlorowanie już dawno przeszło do lamusa. Powstały nowe budynki, w których zainstalowano m.in. kolumnę desorpcji, odpowiedzialną za usunięcie dwutlenku węgla oraz za natlenienie wody, filtry piaskowe i węglowe do zatrzymania wszelkich zawiesin i związków organicznych, a także system ozonowania wody i lampy UV służące do  redukcji z wody substancji organicznych.

- Dzięki Piaskowni zmniejszy się ilości kupowanej wody od zewnętrznych dostawców. Ponadto 19-milionowa inwestycja to gwarancja zastosowania najnowszej technologii do produkcji wody dobrej jakości, którą spożywać będą mieszkańcu naszego miasta  - tłumaczył Prezes Zarządu MPWiK Józef Natonek.

Woda dla mieszkańców

Woda z ujęcia, będzie trafiać do mieszkańców wybudowaną w ulicy Kolejarzy i ulicy Bukowskiej magistralą wodociągowej o długości 3,4 kilometrów. Do magistrali woda wtłaczana będzie pompami wprost ze zbiornika o pojemności 500 metrów sześciennych. Magistrala wodociągowa przeszła już próby szczelności i od 11 września 2013 roku transportuje wodę do miasta oraz na zbiorniki zlokalizowane w dzielnicy Warpie. Wodę z Piaskowni spożywać będą mieszkańcy Szczakowej, Góry Piasku oraz częściowo mieszkańcy Śródmieścia, Podłęża i Osiedla Stałego.

Multimedialna ścieżka edukacyjna

Ścieżka edukacyjna na ujęciu Piaskownia skierowana jest do dzieci i młodzieży. Ma na celu uświadomienie jak cenna dla życia jest woda a także zaprezentowanie układu technologicznego ujęcia i sposobu uzdatniania wody. Ścieżka edukacyjna na takim obiekcie to zupełna nowość. Podobne zazwyczaj funkcjonowały w oczyszczalniach czy parkach, nigdy wcześniej na ujęciu wody pitnej. Spółka wodociągowa z Jaworzna poszła jednak o krok dalej i zdecydowała się na stworzenie multimedialnej ścieżki edukacyjnej na miarę XXI wieku.

Audio-przewodnik, komiks i gra

Szlak składa się z kilku elementów. Pierwszy, najważniejszy, to audio-przewodnik nagrany przy współpracy mieszkańców Jaworzna. Podczas castingu wyłoniono jaworznian, którzy użyczyli swoich głosów. Przewodnik to rozmowa prowadzona pomiędzy pracownikiem stacji (w tej roli Pan Kamil Maliszewski), a zagubionym w okolicach SUW chłopcem (w tej roli Kacper Pacut). Dialog w łatwy i subtelny sposób prowadzi zwiedzającego po siedmiu najważniejszych etapach uzdatniania wody: ujęciu brzegowym, komorze zbiorczej, kolumnie desorpcji i koagulacji, filtrach piaskowych, ozonowaniu, filtrach węglowych wraz z lampami UV oraz zbiorniku wody uzdatnionej. Przy każdym etapie podróży  zamontowane w języku polskim i angielskim tablice informacyjne opisują zachodzące w danym miejscu procesy i zjawiska.

Kolejny etap to komiks, który każdy może zabrać ze sobą do domu i w ten sposób opowiedzieć o pracy ujęcia najbliższym. Końcową i ostatnią część ścieżki stanowi gra, dzięki której zwiedzający mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat Stacji Uzdatniania Wody Piaskownia. Nagroda jest cenna - kubeczek własnoręcznie uzdatnionej wody - a dodatkowo nauka połączona z zabawą i rywalizacją. Każdy, kto nie odwiedził jeszcze stacji, nie spróbował swoich sił w grze i wyprodukowanej w niej wody koniecznie musi odwiedzić nowoczesny obiekt przy u. Bukowskiej w Jaworznie!

***

Budowa SUW Piaskowania jest częścią projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno - faza I". Jego koszt to ponad 122 mln zł brutto, z czego 65 mln zł stanowi dotacja z Funduszu Spójności. Oprócz ujęcia wody pitnej Piaskownia w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstaje ok. 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni. Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co będzie wiązało się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb, a to z kolei przełoży się na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych. Jest to niezmiernie ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń jaworznian.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek