Ulica Nowodługoszyńska, poprawa gospodarki wodno-ściekowej - budowa odwodnienia
ul. Rejtana, ul. Syrokomli i ulicy Storczyków
w Jaworznie wraz z wykonaniem nawierzchni jezdni
Planowane przedsięwzięcie polega na budowie odwodnienia ulic Rejtana, Syrokomli, Storczyków, Nowodługoszyńskiej i Dąbrowskiej w Jaworznie wraz z odtworzeniem nawierzchni dróg i odprowadzeniem wód opadowych kolektorami deszczowymi do zbiorników retencyjno-odparowujących. W obszarze planowanej inwestycji obserwowana jest znaczna intensyfikacja indywidualnej zabudowy mieszkaniowej. Wody opadowe spływają powierzchniowo w nieuporządkowany sposób drogami oraz na tereny przyległe, gdzie infiltrują do gruntu. Aby zapobiec sytuacji nieuporządkowanego spływu wód, w ramach realizacji przedsięwzięcia przewiduje się:
- budowę systemu odwodnienia z odprowadzeniem wody w kierunku ul. Katowickiej;
- budowę kanalizacji deszczowej ul. Rejtana, Syrokomli, Storczyków, Nowodługoszyńskiej i Dąbrowskiej z odprowadzeniem do 2 zbiorników retencyjno-odparowujących;
- budowę zbiornika retencyjnego;
- budowę drogi zjazdowej o nawierzchni gruntowej od ul. Rejtana do zbiornika retencyjnego;
- przebudowę i zabezpieczenie urządzeń obcych kolidujących z inwestycją, odtworzenie nawierzchni na istniejących odcinkach dróg.
Projektowana kanalizacja deszczowa zapewni możliwość odprowadzenia wód opadowych z istniejącego układu drogowego ulic Rejtana, Syrokomli, Storczyków, Nowodługoszyńskiej i Dąbrowskiej oraz przewidzianego do realizacji układu komunikacyjnego (Ulica Nowodługoszyńska - wytyczony pas drogowy) łączącego ul. Katowicką wraz z przyległymi terenami. Projektowana trasa kanalizacji deszczowej przebiegać będzie w pasach drogowych istniejących ulic oraz projektowanej drogi - ulicy Nowodługoszyńskiej.
Głównym celem projektu jest budowa sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej (zbiornika retencyjnego), która przyczynia się do odprowadzania, zatrzymania i retencjonowania wód opadowych.
Cel ekologiczny: zmniejszenie ilości odprowadzanych do środowiska zanieczyszczeń, a w efekcie poprawa jakości wód i tym samym zabezpieczenie ekosystemu przed negatywnym wpływem odprowadzanych do niego zanieczyszczeń oraz zniszczeń.
Cel społeczno-zdrowotny: poprawa warunków drogowych i zmniejszenie zagrożenia zdrowia mieszkańców oraz podniesienie standardu ich życia, a także zwiększenie atrakcyjności obszaru gminy w oczach jego mieszkańców (obecnych oraz przyszłych).
Wskaźniki produktu:
- Długość wybudowanej sieci kanalizacji deszczowej - 6,23 km
- Pojemność obiektów małej retencji - 2 625,00 m3
- Liczba wybudowanych urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi (z wyłączeniem kanalizacji deszczowej) - 1 szt.
Wskaźnik rezultatu bezpośredniego:
- Liczba miast, w których podjęto działania związane z zabezpieczeniem przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi - 1 szt.
Umowę o dofinansowanie projektu podpisano 27 kwietnia 2021 r.
Planowana całkowita wartość Projektu: 10 363 238,42 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 7 161 587,52 zł
Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020, PRIORYTET II: Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, DZIAŁANIE 2.1: Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska