"Budowa parku tematycznego - Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, Etap I"
Kamieniołom Sadowa Góra, z uwagi na skupienie, na stosunkowo niewielkim obszarze, różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. kras, tektonika, mineralizacja, stanowisk paleontologicznych oraz śladów dziedzictwa górniczego), stanowisk rzadkich i chronionych roślin, był doskonałym miejscem do tego, aby stać się obiektem dydaktycznym. Realizacja projektu umożliwiła spojrzenie w przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości. Zagospodarowanie nieczynnego kamieniołomu wapieni w Sadowej Górze stało się również pozytywnym przykładem działań proekologicznych – zapomniane stanowiska geologiczne będą w tym przypadku podstawą edukacji przyrodniczej szerokiej grupy społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży szkolnej.
Ogólnie projektowany Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera ma na celu:
- wspomagać i uzupełniać programy edukacyjne (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne);
- wprowadzić „łagodnie” młodzież w świat nauki poprzez poznanie języka, pojęć i metod właściwych dla wybranych dyscyplin (geologia, botanika itp.) na poziomie umożliwiającym dalsze kształcenie;
- rozbudzić i rozwijać indywidualne zainteresowania (np. tworzenie własnych kolekcji geologicznych, botanicznych, samodzielne wędrówki) oraz tzw. „dociekliwość poznawczą”;
- rozwinąć umiejętność myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania;
- zwrócić uwagę na zagadnienia georóżnorodności i przemian środowiska w historii geologicznej regionu;
- budzić zainteresowanie własnym regionem (miastem) i szeroko rozumianą przestrzenią geograficzną;
- uzmysłowić współzależność między środowiskiem przyrodniczym a rozwojem gospodarczym w regionie (w tym antropogenicznej ingerencji);
- wpłynąć na kształtowanie zachowań i postaw proekologicznych;
- wpłynąć na zmianę postaw miejscowej ludności wobec dziedzictwa przyrodniczego i wzbudzić patriotyzm lokalny;
- spowodować wzrost atrakcyjności turystycznej regionu, a w związku z tym, wpłynąć pozytywnie na jego rozwój gospodarczy.
Przedmiotem projektu był pierwszy etap inwestycji, polegającej na budowie parku tematycznego pod nazwą Ośrodek GEOsfera w Jaworznie, z motywem przewodnim ekologiczno-geologicznym, działającego w nieczynnym kamieniołomie Sadowa Góra. Projekt obejmował również utrzymanie i wzbogacenie ciepłolubnych siedlisk naskalnych w celu podniesienia atrakcyjności produktu turystycznego, jakim jest Park.
W ramach I Etapu budowy, będącego przedmiotem niniejszego projektu, zostało wykonane kompleksowe zagospodarowanie terenu dawnego kamieniołomu, obejmujące następujące działania:
- Wykonanie ścieżek pieszych nieutwardzonych z materiałów naturalnych, które będą się wpisywały w charakter otoczenia.
- Wykonanie elementów małej architektury, w postaci ławek, koszy na śmieci – zarówno w przestrzeni parkowej, jak i w ogrodzie sensorycznym oraz tzw. „zegara słonecznego”.
- Wykonanie oświetlenia zboczy, eksponując nasadzoną na nich roślinność.
- Wykonanie pomostu widokowego, umożliwiającego odwiedzającym widok na cały teren.
- Wykonanie zejść na teren kamieniołomu, w sposób bezpieczny, jednocześnie zejścia wpisywać się będą w zbocza.
-
Utrzymanie i wzbogacenie ciepłolubnych siedlisk naskalnych w celu podniesienia atrakcyjności produktu turystycznego, jakim będzie Park
- Zbiorowisko ze skrzypem pstrym,
- Kolekcja typu pseudo makia,
- Kolekcja roślin wrzosowatych,
- Kalcyfile murawy kserotermiczne. -
Utworzenie ogrodu sensorycznego, zawierającego:
- Rośliny dotykowe,
- Rośliny zapachowe,
- Rośliny lecznicze,
- Rośliny przyprawowe,
- Rośliny ozdobne,
- Rośliny tła. - Utworzenie pawilonu ochrony i ekspozycji riplemarków.
- Zakup i ustawienie modeli dinozaurów. Repliki dinozaurów – 14 sztuk.
- Utworzenie zorganizowanego miejsca na ognisko, na które składają się dwie zadaszone wiaty wraz ze stołami i ławami, murki kamienne, palenisko oraz koszy do segregowania odpadów i miejsca na drewno.
- Utworzenie placu zabaw dla najmłodszych, atestowane urządzenia na podłożu z piasku.
- Wykonanie wjazdu - murki z kamienia oraz rośliny pnące.
- Wykonanie parkingów.
- Instalacja systemu monitoringu wizyjnego oraz budowa pomieszczenia gospodarczego, salki dydaktycznej i stróżówki, wraz z małą stacją meteorologiczną.
Celem projektu był wzrost atrakcyjności geoturystycznej regionu, a co się z tym wiąże pozytywny wpływ na rozwój regionu śląskiego. Projekt miał zasięg ponadlokalny ze względu na unikatowość geologiczną i przyrodniczą obszaru dawnego kamieniołomu – występują tu bardzo rzadkie zbiorowiska megariplemarków, a także udostępnione zostały odkryte tu szczątki zwierząt prehistorycznych, np. notozaura.
Budowa Parku służyła także ochronie obszarów przyrodniczych geostanowiska Sadowej Góry: przyrody nieożywionej oraz ochronie roślin zagrożonych wyginięciem, których naturalnym siedliskiem są tereny o warunkach bardzo zbliżonych do występujących w kamieniołomie Sadowa Góra.
Szacunkowy koszt realizacji etapu I: 4 459 457,45 zł.
Wysokość dofinansowania: 3 790 538,83 zł
Wkład własny: 668 918,62 zł
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl