Archetti i J. Steczkowska zagrają dla Papieża

22 kwietnia 2014, 12:11

Występ Justyny Steczkowskiej i "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna uświetni obchody związane z kanonizacją Jana Pawła II. Koncert "W drodze do Świętości" odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 kwietnia - w przeddzień uroczystych obchodów w Watykanie.

Kanonizacja papieża Jana Pawła II zapisze się w pamięci społeczności całego świata, ale dla nas, Polaków będzie miała znaczenie szczególne. W tych dniach serca i oczy milionów ludzi skierowane będą na Plac Świętego Piotra. Również i my, jaworznianie włączymy się w celebrowanie uroczystości, z tym większą dumą, że Jan Paweł II  jest Honorowym Obywatelem naszego miasta.

- "Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna będzie organizatorem i zarazem gospodarzem koncertu "W drodze do Świętości”, który odbędzie się w przeddzień uroczystości w Rzymie -  26 kwietnia 2014 roku w sercu Jaworzna. Piękna przestrzeń naszego Rynku, na którym odbędzie się ten koncert, umożliwi spotkanie wszystkim przybyłym, którym nieobojętne jest ideowe i kulturowe przesłanie Jana Pawła II, a bliskość Kolegiaty przypomni chwile spotkań jaworznian z Karolem Wojtyłą - mówi Marzenna Synowiec, dyrektor "Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Oprócz Justyny Steczkowskiej na scenie wystąpi Marcin Jajkiewicz, kilkudziesięcioosobowy chór oraz jaworznicka orkiestra powiększona do składu symfonicznego. Program Koncertu nawiązywał będzie do Świętości Papieża Polaka, którego życie było wielkim świadectwem Wiary, Nadziei i Miłości. Nad całością będzie czuwał dyrygent i producent muzyczny - Hubert Kowalski, który współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny m.in. Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim oraz Zespołem "Raz Dwa Trzy”.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnego - muzycznego przeżywania wigilii dnia, w którym uznana zostanie świętość człowieka, przyjaciela każdego istnienia ludzkiego - Jana Pawła II - dodaje Marzenna Synowiec.

Głównym organizatorem koncertu jest Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna "Archetti". Ponadto organizatorem jest również Miejskie Centrum Kultury i Sportu. W organizację przedsięwzięcia włączyły się także jaworznickie instytucje kultury - Teatr Sztuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Imprezy poświęcone pamięci Jana Pawła II:

7 marca - 05 maja  - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Święty Uśmiechnięty - Jan Paweł II oczami dziecka” - konkurs plastyczny,

22 kwietnia, godz. 17.00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Moje spotkanie z Janem Pawłem II” - wernisaż wystawy zdjęć i pamiątek związanych z postacią Papieża, pochodzących z prywatnych zbiorów jaworznian. Ekspozycja potrwa do 12 maja br.

23 kwietnia, godz. 17.00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Miłość mi wszystko wyjaśniła” - spektakl na podstawie dramatu "Przed sklepem jubilera” oraz fragmentów poezji Karola Wojtyły, w wykonaniu aktorów - Wiesława Komasy i Mai Barełkowskiej,

22 kwietnia - 12 maja - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Z Wadowic do Rzymu. Życie Karola Wojtyły” - prezentacja multimedialna, poświęcona sylwetce wielkiego Polaka,

22 kwietnia - 12 maja - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Związki Karola Wojtyły z Jaworznem” - quiz na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie,

24 kwietnia, godz. 12.00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - "Bardzo wielkie pojednanie” - spotkanie autorskie z Krzysztofem Maćkowskim,

24 kwietnia, godz. 17.00 - Centrum Kultury - Teatr Sztuk w Jaworznie - "W hołdzie Ojcu Świętemu" - spotkanie z cyklu "Podwieczorki w foyer",

25 kwietnia, godz. 17.00 - MCKiS Klub "Wega” w Ciężkowicach - Sanctus - ekspozycja z okazji kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II,

26 kwietnia, godz. 16.00 - Rynek Miasta Jaworzna, koncert "W drodze do Świętości” podczas którego wystąpi Justyna Steczkowska z „Archetti” Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna,

27 kwietnia, godz. 18.00 - MCKiS Dom Kultury w Szczakowej - "Dobry jak chleb” - koncert Studia Poezji i Piosenki z okazji kanonizacji Jana Pawła II,

27 kwietnia, godz. 16.00 - Kolegiata pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny - uroczysta Msza Święta z okazji kanonizacji Jana Pawła II,

29 kwietnia, godz.18.00 - Miejska Biblioteka Publiczna - "Co może jeden człowiek". W hołdzie Janowi Pawłowi II - spektakl teatralno - muzyczny,

5 maja - 27 czerwca - Muzeum Miasta Jaworzna - wystawa pt. "Do was przybywam. Karol Wojtyła" poświęcona Janowi Pawłowi II.