Zapraszamy na wystawę

30 kwietnia 2014, 08:19

"Widmo wolności" - taki tytuł nosi wystawa studentów i profesorów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą można oglądać Galerii Sektor 1 w C.K. Teatr Sztuk. Koncepcja wystawy opiera się o ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Wernisaż już dzisiaj o godz. 18:00.

Jak mówią twórcy: wystawa jest próbą dotknięcia i zrozumienia problemów kraju, który ponownie ogarnięty ideą dążenia do wolności staje w bardzo trudnej sytuacji politycznej, niemalże na progu wojny z wielkim mocarstwem, można powiedzieć, że jest to najbardziej wyboista droga do demokratyzacji. Jak wynika z powyższego ukraińskie marzenie o wolności pojawia się i w chwilę później znika niczym widmo za sprawą czujnego przywódcy imperium i jego niezaspokojonego ego.

Udział w tego typu wystawie jest niewątpliwie poparciem dla dążeń Ukrainy i manifestacją przeciw mocarstwowości Rosji oraz wbrew przywódcy imperium, który nie tylko stracił kontakt z rzeczywistością ale uważa się za następcę cara, który powiększa i tak już przerośnięty ląd. Tradycją kontynuowaną od dawna jest aby artysta artykułował swe poglądy również krytyczne, można by wspomnieć wśród wielu innych Dawida Michała Anioła, który powstał w ramach poparcia dla nowej demokratycznej władzy Florencji, na kształt symbolu zwycięstwa nad tyranią.
Obecna sytuacja jest analogiczna tyle, że Goliat ciągle jest arogancki i silny. Artysta współczesny dysponuje wbrew pozorom wielką bronią jaką jest sztuka, czyli sarkazmem, ironią, kpiną, która potrafi właśnie tyranom tego świata najbardziej dokuczyć, bo czyż nie jest faktem, że w krajach demokratycznych właśnie ten rodzaj sztuki rozwija się bez przeszkód w przeciwieństwie do takich krajów jak Korea Północna, Kuba, Białoruś, Iran. Tyran wyjątkowo nie lubi kpiny, sarkazmu, ironii, podświadomie wie lub się domyśla, że jest groteskowy więc ma przemożną chęć oddalenia wszystkiego tego co się z tym wiąże daleko poza granice własnego imperium i oczywiście swojej świadomości, ale licho nie śpi i pcha kij w mrowisko.

Kurator: Leszek Lewandowski

Więcej na www.teatrsztukwjaworznie.pl