Konferencja naukowa w Muzeum

12 maja 2014, 12:08

Muzeum Miasta Jaworzna, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej zapraszają do udziału w obradach II ogólnopolskiej konferencji pn."Jaworzno interdyscyplinarnie. Przemysł pogranicza śląsko-małopolskiego na przestrzeni wieków". Spotkanie odbędzie się 15 maja, w godzinach od 9.00 do 17.00 w siedzibie Muzeum przy ulicy Pocztowej 5.

Celem konferencji jest ukazanie historii przemysłu, dziedzictwa kulturowego oraz odrębności rozwoju historycznego Jaworzna i pobliskich terenów określanych mianem pogranicza śląsko-małopolskiego, które przez wieki rozwijały się na styku rożnych kultur i organizmów państwowych. Ponadto poruszona zostanie tematyka związana z przemysłem i dziedzictwem przemysłowym Śląska i Małopolski oraz innych — szeroko rozumianych — terenów pogranicza.

Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne:

• Jaworzno w średniowieczu i nowożytności,
  • Jaworzno i w XIX i XX wiek,
  • Dziedzictwo kulturowe i muzealnictwo.

W konferencji wezmą udział naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Muzeum Miasta Jaworzna oraz sąsiednich muzeów. Historia Jaworzna jest godnym uwagi przedmiotem badań, a konferencja będzie wspaniałą okazją do dyskusji nad historią naszego miasta i regionu.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Plan imprezy dostępny jest poniżej.