Magia Kolorów - nagrody wręczone (fotogaleria)

10 września 2014, 12:11

Znamy już laureatów VI Regionalnego Konkursu Plastycznego "Magia Kolorów". W tym roku uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych zajęli się sztuką ludową. Wśród nagrodzonych przez jury znaleźli się niepełnosprawni m.in. z Tychów, Bytomia, Sosnowca, Będzina i Mysłowic. Wyróżnienie specjalne w konkursie przyznał też Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki. Najlepsze prace można oglądać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie w środę - 10 września - odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom.

Regionalny Konkurs Plastyczny "Magia kolorów”, którego organizatorem jest Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaworznie przeznaczony był dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z regionu Śląska. Jak co roku tematyka konkursu poświęcona była ogólnopolskim obchodom roku cenionych Polaków. W poprzednich latach byli to m.in. Czesław Miłosz czy Julian Tuwim. W tym roku - Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor.

- Tematy konkursu nawiązują do tradycji ludowych związanych z obrzędami, strojami, wycinankami i mową ludową - mówi Dorota Pamuła, Instruktor terapii zajęciowej WTZ Jaworzno. - Pragnę zauważyć, że uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej propagują polską sztukę ludową już od ponad 20 lat. Przecież garncarstwo, tkactwo, hafciarstwo, stolarstwo itp. to podstawowe rodzaje ludowej aktywności, które wpisują się w codzienne życie warsztatów. Tak więc marzenie Oskara Kolberga spełniło się - sztuka ludowa jest ciągle żywa i służy różnym grupom społecznym.

Prace konkursowe można oglądać na specjalnie zorganizowanych wystawach - do 17 września w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Od 1 grudnia 2014 r. do 9 stycznia 2015 r. -  w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Dziale Integracyjno - Terapeutycznym, ul Ligonia 7 oraz od 9 stycznia 2015 r. do 1 marca 2015r. w Mysłowickim Ośrodku Kultury, ul. Grunwaldzka 7.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna, patronatem artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek