Warto być Polakiem

18 września 2012, 08:56

"Warto być Polakiem" to tytuł wyjątkowej i niepowtarzalnej wystawy, jaką do piątku, 21 września można oglądać w jaworznickiej bibliotece. Wystawa poświęcona jest pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego i promowaniu wartości patriotycznych.

Wystawę oficjalnie otworzył w poniedziałek, 17 września jej pomysłodawca i główny organizator - zastępca prezydenta Dariusz Starzycki oraz Ewa Malik - Poseł na Sejm RP.

- Wystawa jest hołdem i wspomnieniem o tragicznie zmarłym Prezydencie i jego małżonce Marii. Obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał - tłumaczy prezydent Dariusz Starzycki. - Ta refleksyjna wystawa to przesłanie dla potomnych, ocalenie od zapomnienia i przemilczenia tego, co tak nagle zostało przerwane. To także promowanie patriotycznych postaw i wartości, które tak bardzo są potrzebne w naszym społeczeństwie.

Podstawową bazą dokumentacyjną wystawy są najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005-2010, opatrzone starannymi fotografiami. Ekspozycja ukazuje również dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL oraz pozostałe etapy działalności publicznej śp. Lecha Kaczyńskiego, do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - 23 grudnia 2005 roku.

Autorem wystawy, która licznie odwiedza polskie miasta, jest Maciej Chojnowski, wieloletni osobisty fotograf Prezydenta RP. W Jaworznie patriotyczną ekspozycję można oglądać do 21 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w godz. od 8:00 do 19:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.