Wincenty Drabik - kostiumograf

9 stycznia 2015, 10:21

Rok 2015 ustanowiony został Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Jest to doskonałą okazją do upowszechnienia wiedzy na temat jaworznianina - Wincentego Drabika, znanego polskiego scenografa. O historii tego artysty będzie można posłuchać w najbliższą sobotę w Muzeum Miasta.

Wincenty Drabik należał do elity takich twórców scenicznych jak Stanisław Wyspiański, Karol Frycz. Ich zadaniem było nie tylko zaprojektowanie przestrzeni scenicznej ale także kostiumów, co wymagało zarówno znajomości historii ubioru, rzemiosła artystycznego, mody, jak również podstaw kroju i szycia. W kostiumach Wincentego Drabika występowały takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Józef Węgrzyn czy Alina Halska.

Podczas prelekcji, którą poprowadzi Iwona Brandys, będzie można zobaczyć unikatowe projekty kostiumów artysty, pochodzące z Muzeum Teatralnego w Warszawie. Na spotkanie zapraszamy w sobotę - 10 stycznia - na godz. 10.00, do Muzeum Miasta Jaworzna.

Prelekcja, zorganizowana jest w ramach cyklu "Sobota w Muzeum". W kolejnych tygodniach spotkania będą poświęcone pierwszym pasjonatom motoryzacji w Jaworznie oraz budowaniu z klocków Maple.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!