Wytworność w rytmie synkopowanym

5 czerwca 2015, 10:32

Niebawem, w ramach obchodów Dni Jaworzna, „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna zagra koncert, o jakim marzą wielbiciele różnorodnych gatunków muzycznych, ceniący trudną sztukę ich połączenia. Podczas występu 20 czerwca na płycie jaworznickiego rynku będzie klasycznie, jazzowo i filmowo, a u boku naszych młodych muzyków wystąpi m.in. prawdziwa sława polskiej muzyki - Krzesimir Dębski!

Podczas najbliższego koncertu, zarówno miłośnicy smyczków, jak i rozmiłowani w najszlachetniejszym chyba gatunku muzyki rozrywkowej – jazzie – powinni oszaleć z radości! Zaspokojona zostanie także namiętność słuchaczy muzyki filmowej! Dystyngowane brzmienie klasycznego instrumentarium będzie interferować z niepokorną zmiennością, charakterystyczną dla żywiołowości muzyki wywodzącej się z Nowego Orleanu.

Wykwintny polor „Archetti” zalśni obok gwiazdy największego formatu, znanej wszystkim Polakom - Krzesimira Dębskiego. Nie, to nie pomyłka  - jaworznianie będą mieli przywilej zobaczyć wybitnego kompozytora muzyki współczesnej i filmowej, aranżera, skrzypka jazzowego, dyrygenta i lidera zespołu jazzowego String Connection.  Zapewne każdy zna dokonania autora nominowanej do Emmy Award muzyki do filmu „Maszyna zmian” czy piosenek wykonywanych przez znakomitych artystów, takich jak Stanisław Sojka, Mieczysław Szcześniak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Kayah. Warto jednak zaznaczyć, że słynny, utytułowany kompozytor jest też światowej sławy instrumentalistą –  w roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat.

Muzyka z filmów „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Ciemna strona Wenus”, tęskne, nastrojowe miłosne tematy kompozycji Krzesimira Dębskiego połączą się w jednym koncercie z eksplozywnym brzmieniem zespołu jazzowego HeFi Quartet, który zagra utwory ze swojej drugiej płyty. Jej tytuł oraz tytuł jednej z kompozycji  – „Kinetyka”, sugerują występ niebanalny, zaskakujący wielobarwnością instrumentalną i dynamizmem. Fajerwerki popisów Leszka HeFi Wiśniowskiego na flecie wprawią w oszołomienie nawet wytrawnych znawców jazzu!

Zapowiadane, eksplodujące rozmaitością wydarzenie, będzie miało miejsce 20 czerwca 2015, o godzinie 18:00 na Rynku w Jaworznie, a uczestniczyć może każdy, ponieważ wstęp jest wolny!