Siła Braci czyli Pectus na Festiwalu Energii

30 czerwca 2015, 10:38

Przez siedem edycji Festiwalu Energii na scenie wystąpiło kilkudziesięciu artystów, gromadząc w ten sposób blisko 100 tys. widzów. Również i w tym roku do Jaworzna zawitają gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. Jedną z nich będzie zespół Pectus, który jako pierwszy wystąpi 1 sierpnia na Stadionie MCKiS przy ul. Krakowskiej.

W tym roku zespół Pectus obchodzi swój jubileusz, gdyż powstał on wiosną 2005 toku w Rzeszowie. Od początku jego istnienia odnosił on sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach, takich jak: 44. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007 oraz Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Carpathia Festival" Rzeszów 2006. W styczniu 2007 r. zespół wydał promocyjny mini-album, na którym znalazło się pięć autorskich utworów.

Jako jeden z pierwszych utworów zespołu wyprodukowany został m.in. "To, co chciałbym Ci dać", który stał się ogromnym przebojem w 2008 roku. W sierpniu tego samego roku Pectus zdobył Słowika Publiczności podczas Sopot Festival. Od tego momentu kariera zespołu nabrała tempa. Wtedy też ruszyła praca nad debiutanckim albumem, który ukazał się 27 lutego 2009 roku. Kolejny singiel "Jeden moment" ugruntował pozycję zespołu na polskiej scenie muzycznej.

W roku 2009 podczas 46. Sopot Festival 2009, Pectus odebrał Złotą Płytę za debiutancki album, który od dnia premiery sprzedał się w ponad 15 tysiącach egzemplarzy. Natomiast Opolski Festiwal przyniósł Superjedynkę w kategorii Debiut Roku. Premiera drugiej płyty zatytułowanej "Stos Praw" miała miejsce 24 września 2010 r.

Przełomowy okazał się rok 2011 - wtedy to został stworzony nowy skład zespołu, czyli Tomasz Szczepanik i jego trzej bracia: Mateusz, Marek oraz Maciej, którzy nigdy wcześniej nie grali wspólnie. We wrześniu 2012 roku do rozgłośni radiowych trafiła kolejna piosenka pt.: "Barcelona". Natomiast 5 lutego 2013 roku ukazał się nowy album pt. "Siła Braci", który wkrótce osiągnął status Złotej Płyty.

Zespół Pectus znany jest również z licznych akcji charytatywnych m.in. wspiera Fundację Anny Dymnej, projekt "Kalendarz Dżentelmeni" oraz bierze udział w wielu koncertach charytatywnych.

Sponsorem głównym Festiwalu Energii jest TAURON Polska Energia.