Wojenne fotografie żydowskiej partyzantki

14 lipca 2015, 08:35

"Oblicza oporu" to tytuł unikalnej wystawy prezentującej fotografie autorstwa Faye Schulman, która w czasie II Wojny Światowej przez dwa i pół roku walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej, w lasach przy dawnej granicy polsko-radzieckiej (dzisiejsza Białoruś). Ekspozycje będzie można oglądać w Muzeum Miasta Jaworzna już od 20 lipca.

Podczas pobytu w partyzantce Faye Schulman nie przestawała fotografować, dokumentując zarówno walkę, jak i życie codzienne partyzantów. Autorka jest prawdopodobnie jedynym żydowskim fotografem, któremu udało się uwiecznić rzeczywistość, w której żyli żydowscy partyzanci. Jej niezwykłe zdjęcia pokazują braterstwo, zgrozę i rozpacz, odwagę i chwałę tych dzielnych bojowników, którzy nieulękle walczyli z nazistami i ocalili życie tysięcy Żydów. Wspomnienia Faye, uwiecznione na fotografiach, wzbogacone jej słowami stają się żywe i poruszające, tworząc w połączeniu jedną z najbardziej fascynujących opowieści o życiu partyzanckim.

Wystawa została zorganizowana przez Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco. Kurator: dr Jill Vexler. Prezentacja koordynowana jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie (www.galiciajewishmuseum.org). Była ona dotychczas prezentowana m.in. w Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Warszawie, Słupsku, Łodzi, Kielcach i Zamościu.

Teraz wystawę można oglądać także w Jaworznie - w Muzeum Miasta, od 20 lipca do 18 września 2015 r. Serdecznie zapraszamy!