Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Indianie Wielkich Równin

2 października 2015, 09:06

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wernisaż wystawy pn. "Indianie Wielkich Równin". Ekspozycja przybliża kulturę i sztukę oraz pozwala wyobrazić sobie kim byli i są rdzenni mieszkańcy północnej części Ameryki.

Wystawa powstała we współpracy z Markiem Ptasińskim, pasjonatem kultury Indian oraz założycielem "Wioski indiańskiej", znajdującej się na terenie Jaworzna od 2008 roku (www.preria.net). Ekspozycja spróbuje odpowiedzieć na pytania: jak żyli Indianie Wielkich Równin, w co wierzyli, w co się ubierali, jak polowali i co jedli? A biorąc pod uwagę spotkanie z białym człowiekiem, które zapoczątkowało wielowiekowy proces przemian i niszczenia ich kultury - jak udało im się przetrwać i kultywować swoje obyczaje do dziś?

- Kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej nieuchronnie zanika, mieszając się z globalnymi wpływami i wynalazkami XXI wieku - przyznaje Marek Ptasiński. - Dlatego zarówno "wioska indiańska" jak i wystawa zorganizowana przez Muzeum Miasta Jaworzna ma na celu przybliżenie nie zawsze znanej, a fascynującej historii i dokonań pierwszych ludów, zamieszkujących Stany Zjednoczone.

Zgromadzone eksponaty to efekt podróży do źródła, czyli do rezerwatów Indian w USA, to  przedmioty wykonane przez autora wystawy, zgodnie z zasadami indiańskiego wzornictwa. Wykorzystane materiały, półprodukty, również  zostały  sprowadzone z USA. Stanowią dowód artystycznych talentów czerwonoskórych oraz ich niebywałej precyzji w zdobieniu przedmiotów codziennego użytku koralikami lub kolcami igłozwierza.

Zgromadzona kolekcja była już prezentowana w wielu muzeach, szkołach i ośrodkach kultury. Stanowi efekt ponad 20 lat pasji, pracy i poszukiwań Marka Ptasińskiego.

Na wernisaż zapraszamy w niedzielę - 4 października 2015 roku, na godzinę 17:00, do budynku Muzeum Miasta. Wstęp bezpłatny!

Obrazek